Dobra wiadomość dla pacjentów z przewlekłą chorobą nerek

Fot. Getty Images/iStockphoto
Na przewlekłą chorobę nerek cierpi ponad 4 mln Polaków. Choroba rozwija się podstępnie i większość z nich dowiaduje się o chorobie zbyt późno, gdy konieczna staje się dializoterapia. Jakość życia chorych mogą też poprawić innowacyjne terapie lekowe.
Tomasz Kobosz 2018-08-03 14:32

Główne przyczyny chorób nerek to cukrzyca, nadciśnienie, otyłość oraz niedoleczone infekcje. Przewlekła choroba nerek może rozwijać się przez 20-30 lat bez żadnych symptomów. Niestety nerki, nie bolą – to skłaniałoby pacjentów do szukania przyczyny dolegliwości i umożliwiało wcześniejszą diagnostykę.

Sygnały, które mogą świadczyć o tym, że niedomagają to m.in. uczucie przewlekłego zmęczenia, trudności z koncentracją, słabszy apetyt, nocne skurcze nóg, problemy ze snem, suchość i swędzenie skóry oraz częste oddawanie moczu, szczególnie w nocy (nokturia).

W badaniu klinicznym fazy III CREDENCE (Canagliflozin and Renal Events in Diabetes with Established Nephropathy Clinical Evaluation) oceniono skuteczność kanagliflozynay u pacjentów z przewlekłą chorobą nerek (chronic kidney disease, CKD) i cukrzycą typu 2. Kanagliflozyna stosowana była jako dodatek do standardowego postępowania leczniczego.

Skuteczność i bezpieczeństwo leku były analizowane na podstawie oceny ryzyka konieczności przeprowadzenia dializy nerek lub przeszczepienia nerki i skrócenia czasu do przeprowadzenia dializy nerek lub przeszczepienia nerki, podwojenia stężenia kreatyniny w surowicy oraz zgonu z powodu choroby nerek lub zdarzenia sercowo-naczyniowego.

Niezależna Komisja Monitorowania Danych (Data Monitoring Committee, IDMC) podjęła decyzję o wcześniejszym zakończeniu badania CREDENCE. Podstawą wydania takiego zalecenia było wykazanie skuteczności testowanego leku. W badaniu uzyskano zdefiniowane wcześniej wyniki w zakresie pierwszorzędowych złożonych punktów końcowych.

Źródło: mat. pras.

PDF

Zobacz także