Dom Medyków ma już 85 lat

Medexpress 2021-02-23 08:52

22 lutego mija 85 lat od oficjalnego otwarcia Domu Medyków, siedziby legendarnego Klubu Medyka, którego działalność na trwale zapisała się w polskiej kulturze.

Budynek, którego uroczyste otwarcie miało miejsce 22 lutego 1936 r. to owoc inicjatywy ówczesnych studentów, którzy zaangażowali się w jego powstanie, sprzedając cegiełki, szukając darczyńców, organizując teatr objazdowy i pracując fizycznie przy budowie.

Modernistyczny budynek przy ul. Oczki 7, projektu Stanisława Odyńca-Dobrowolskiego, był przez lata siedzibą jednego z najbardziej znanych polskich klubów studenckich, który w latach swojej świetności przyciągał największych wykonawców.

Swoje artystyczne losy związali z „Medykiem” m.in. Krzysztof Komeda, Ewa Demarczyk, Jacek Kleyff, Zbigniew Hołdys czy Kuba Sienkiewicz. W Klubie występowali także artyści zagraniczni, w 1964 gościem była Marlena Dietrich.

Medyk był także „świadkiem” ważnych wydarzeń polityczno-społecznych , jak choćby tych z marca 1968 r., kiedy to w siedzibie Klubu odbywały się zebrania i wiece.

Źródło: WUM

PDF

Zobacz także