Donosowa szczepionka na grypę równie skuteczna jak tradycyjna?

Fot. Thinkstock / Getty Images
Z badań publikowanych w poprzednich latach wynikało, że skuteczność szczepionki przeciw grypie podawanej w postaci spreju do nosa jest znacznie niższa niż tej, którą aplikuje się w tradycyjny sposób. Najnowsze doniesienia uczonych z McMaster University.
Tomasz Kobosz 2016-08-16 14:00

Szczepienia uznawane są, przynajmniej przez większość świata medycznego, za najlepszy sposób zapobiegania zachorowaniom na grypę. Rozprzestrzeniania się wirusa spowalniają i ograniczają też tak proste zabiegi jak zasłanianie ust i nosa w czasie kichania czy kaszlu oraz częste mycie rąk.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zaleca szczepienie przeciwko grypie wszystkim, którzy ukończyli 6 miesięcy życia.

Wyszczepialność populacji USA jest w przypadku tej szczepionki nieporównywalnie wyższa niż polskiej. W ciągu ostatnich 12 miesięcy w Stanach Zjednoczonych zaszczepiono 49,9 proc. dzieci w wieku 0,5–17 lat, 31,2 proc. dorosłych w przedziale wiekowym 18–49 lat, 45,5 osób w wieku 50–64 lata oraz aż 70 proc. seniorów 65+.

Donosowa szczepionka przeciw grypie (LAIV) zawiera żywy, atenuowany szczep wirusa. W świetle rozczarowujących wyników badań nad jej skutecznością (wynikało z nich, że u dzieci jest ona o 63 proc. mniej skuteczna od tradycyjnej), CDC nie zarekomendowało jej stosowania w sezonie 2016-2017.

Jednak wyniki najnowszego badania opublikowanego na łamach „Annals of Internal Medicine” sugerują, że stosowanie szczepionki donosowej zapewnia bardzo zbliżony do preparatów przeznaczonych do iniekcji poziom odporności – zarówno indywidualnej, jak i populacyjnej.

Badanie przeprowadzono w 52 huteryckich koloniach w kanadyjskich stanach Alberta i Saskatchewan. Huteryci żyją w społecznościach o dość znacznym stopniu izolacji od świata osadach i cechują się m.in. dużą liczbą posiadanych dzieci (przecięta huterycka kobieta ma 10 dzieci). Autorzy badania zaszczepili 1186 dzieci za pomocą szczepionki donosowej oraz 3425 przy użyciu tradycyjnej. Okazało się, że w obu grupach na grypę zachorował taki sam odsetek dzieci, czyli skuteczność obu szczepionek była – inaczej niż we wcześniejszych badaniach - zbliżona.

Za kilka miesięcy okaże się, czy wyniki kanadyjskiego badania przekonają ekspertów z CDC do zmiany zdania i do zarekomendowania tej „wersji” szczepionki do stosowania w kolejnych sezonach.

Źródło: MNT

PDF

Zobacz także