Przegląd prasy: Dopalacze zalewają polski rynek

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
W przeglądzie prasy między innymi o dopalaczach, o przewlekłości w NFZ oraz o przełomie w medycynie.
Paweł Grzybowski 2017-09-05 07:00

Dopalacze zalewają polski rynek

W ubiegłym miesiącu dopalaczami zatruły się 424 osoby. W sumie do końca lipca br. pomocy na oddziałach toksykologicznych, z powodu zatrucia dopalaczami, szukało już 2,6 tys. osób. Główny Inspektorat Farmaceutyczny zwraca uwagę na to, iż dostępność dopalaczy wciąż rośnie.

Źródło: Rzeczpospolita

Przewlekłość w NFZ

Narodowy Fundusz zdrowia zwlekał z załatwieniem spraw o zwrot kosztów leczenia stomatologicznego za granicą, ale nie został ukarany za bezczynność. Sąd administracyjny w drugiej instancji oddalił powództwo.

Źródło: Rzeczpospolita

Eliminacja HCV możliwa

Eksperci twierdzą, iż jesteśmy na granicy wielkiego przełomu w medycynie – pojawiły się bowiem terapie lekowe, które są w stanie pomóc 90 proc. pacjentóm z każdym typem wirusowego zapalenia wątroby.

Źródło: Rzeczpospolita

Kontrole NFZ wykazały błędy

Aż w 83 proc. recept wystawianych przez lekarzy, a sprawdzonych przez NFZ, kontrolerzy wykryli błędy. Nie najlepszy wynik mają też apteki – pozytywny wynik kontroli przeszło zaledwie 11 proc. placówek objętych kontrolą.

Źródło: Dziennika Gazeta Prawna

Petycją w silne opioidy

Przedstawiciele kilku amerykańskich organizacji, w tym: Association of State and Territorial Health Officials, National Safety Council, Physicians for Responsible Opioid Prescribing, American College of Medical Toxicology oraz Coalition to End the Opioid Epidemic wezwali Amerykańską Agencją ds. Żywności i Leków (FDA) do wycofania zgody na stosowanie niektórych silnych leków opioidowych. Zdaniem autorów petycji związane z ich nadużywaniem zagrożenia znacząco przewyższają korzyści z ich normalnego stosowania. W petycji, jako przykłady niebezpiecznych preparatów wskazano m.in. OxyContin 80 mg oraz IR Oxycodone 30 mg.

http://www.fiercepharma.com/regulatory/citizen-petition-calls-fda-to-pull-powerful-opioids-from-market

Sanofi nie będzie rozwijać amerykańskiej szczepionki przeciwko wirusowi Zika

Rząd Stanów Zjednoczonych wycofał się ze współpracy z firmą Sanofi w zakresie rozwoju eksperymentalnej szczepionki przeciwko wirusowi Zika, pierwotnie opracowanej przez naukowców z amerykańskich sił zbrojnych. Oficjalnie podawaną przyczyną rozwiązania umowy są „zmiany w sytuacji epidemiologicznej” (wirus rozprzestrzenia się znacznie wolniej). Komentatorzy zwracają jednak uwagę, że od wielu miesięcy strona amerykańska wywierała na francuską firmę silną presję, domagając się gwarancji cenowych, jeśli ostatecznie powstanie szczepionka dostępna komercyjnie.

http://www.fiercepharma.com/vaccines/contract-revamp-sanofi-s-zika-collab-u-s-government-to-wind-down

PDF

Zobacz także