Dr Leszek Borkowski: Wszystkiego najlepszego dla nowego Szefa GIS

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 03 wrzesnia 2018, 08:06

Fot. arch. pryw.
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 03 wrzesnia 2018, 08:06

Oby ta „wtopa” z języka raperów nigdy się nie powtórzyła, ponieważ suplementy diety sprzedawane są w Polsce w kwocie 3,8 mld złotych. Rocznie sprzedaje się 190 mln opakowań. W rejestrze GIS jest ponad 30 000 pozycji. Statystyczny Polak kupuje ponad 6 opakowań suplementu diety rocznie.

Suplementami diety zajmuje się ponad 320 firm. To jest ogromny rynek.

Nie jestem wrogiem suplementów diety, ale jestem zwolennikiem porządku i bezpieczeństwa w stosowaniu tychże suplementów. Ten rynek ze względu na interes społeczny ma chodzić jak przysłowiowy szwajcarski zegarek i nic nie powinno stanąć temu na przeszkodzie.

Ani wielkie pieniądze ani wielkie emocje.

Dzisiaj zajmę się interakcją pomiędzy popularnym składnikiem suplementu diety, a produktami leczniczymi.

Glukozamina – dawno temu sądzono, że jej przyjmowanie zmniejszy ból stawów i poprawi ich funkcjonalność. W 2010 roku stwierdzono, że nie zmniejsza bólu stawów, nie wpływa na zwężenie szpary stawowej i nie wykazuje działania przeciwbólowego. Mimo tych twardych danych została pokochana przez wytwórców suplementów diety. Glukozamina występuje jako składnik około stu dwudziestu preparatów.

Obecnie wiadomo, iż połączenie w organizmie pacjenta glukozaminy z niektórymi produktami zapobiegającymi krzepnięciu krwi takimi jak warfaryna / Warfin /, dikumarol, fenprokumon, acenokumarol / Sintrom /, fluindion doprowadza do ich silniejszego działania co może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów - silne krwawienia.

Dlatego należy podawać taką informacje na etykietach opakowań suplementów diety, że pacjenci leczeni doustnymi antagonistami witaminy K w sytuacji przyjmowania preparatów z glukozoaminą winni być ściśle kontrolowani.

Dlatego ośmielam sobie zaproponować do rozważenia przez nowego Szefa GIF, aby tam gdzie można informować nabywców danego suplementu diety z jakim ryzykiem interakcji spotykają się w sytuacji równoczesnego przyjmowania konkretnego leku.

Wymaga to dopisania na opakowaniu jednego ustalonego zdania.

Dr nauk farm. Leszek Borkowski

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Główny Inspektor Sanitarny / suplementy diety / Jarosław Pinkas / leszek borkowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31