Duże zmiany w Ministerstwie Zdrowia. Kto odchodzi?

Alicja Dusza

Opublikowano 25 stycznia 2017, 15:24

2015-12-16__10-54-36__Rainka Jaroslaw Pinkas Fot. Katarzyna Rainka
Alicja Dusza

Opublikowano 25 stycznia 2017, 15:24

Premier już przyjęła dymisję dwóch wiceministrów.

"Premier Beata Szydło przyjęła dymisje wiceministrów zdrowia: Sekretarza Stanu Jarosława Pinkasa i Podsekretarza Stanu Piotra Warczyńskiego.

Z dniem 1 lutego 2017 r. na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia zostanie powołana Józefa Szczurek-Żelazko" - poinformował również resort zdrowia.

Wcześniej media spekulowały, że zmiany dotyczą tylko wiceministra Piotr Warczyńskiego i Józefy Szczurek-Żelazko. Ale sekretarzem stanu przestaje być również Jarosław Pinkas.

Dr Jarosław Pinkas był sekretarzem stanu od listopada 2015 r., do jego kompetencji należała koordynacja i nadzór Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Departamentu Matki i Dziecka, Departamentu Zdrowia Publicznego. Pinas wcześniej był już wiceministrem zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Przez lata był jednym z najbliższych współpracowników prof. Zbigniewa Religi, a później jego zastępcą w Instytucie Kardiologii. Oprócz funkcji wiceministra zdrowia kierował też Kolegium Lekarzy Rodzinnych, był prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża, a także dyrektorem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Kiedy obejmował stanowisko w 2015 r. mówił:

- Przede wszystkim odpowiadam za naukę i szkolnictwo wyższe. Czyli pierwsze działania to doprowadzić do tego, byśmy kształcili więcej lekarzy. Pochylimy się nad sprawą stażu podyplomowego. Być może trzeba będzie do niego wrócić. Chcemy też rozmawiać ze środowiskiem i przede wszystkim z rektorami wyższych uczelni podjąć racjonalne działania. Pierwszy etap to oczywiście etap analizy tego co przed nami. Trzeba zrobić bilans otwarcia, audyt, nie po, to by krytykować poprzedników, tylko po to by wiedzieć, co musimy naprawić. Takie prace już się w resorcie zdrowia toczą. Najważniejsze zadanie to pozyskanie pieniędzy dla opieki zdrowotnej. Bez tego będzie nam niezwykle trudno. I to co dla mnie najważniejsze - to otwarcie resortu na dialog, którego do tej pory nie było. Nie mamy licencji na mądrość. Przynajmniej ja o sobie mogę powiedzieć, że jej nie mam. Lubię słuchać i wyciągać wnioski, mieć polemistów, ale mądrych i używać odpowiednich argumentów. Myślę, że jesteśmy przygotowani do tego, byśmy przeprowadzili taką dobrą zmianę. Mojej pracy w resorcie zdrowia będzie przyświecać hasło: dobra zmiana. Ono mi się niezwykle podoba - mówił Jarosław Pinkas.

Na razie wiadomo, że Pinkas "dostanie inne zadania".

Ze stanowiskiem żegna się również wiceminister Piotr Warczyński, który jako jedyny związany był z byłym kierownictwem resortu. Powodem dymisji były sprawy osobiste. Warczyński w Ministerstwie Zdrowia pracuje od 11 lat. Był dyrektorem Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia, a potem wiceministrem. Był odpowiedzialny m.in. za pakiet onkologiczny.

Wiadomo również, że w kierownictwie resortu zdrowia pojawi się pielęgniarka. Premier Beata Szydło złożyła propozycję objęcia funkcji wiceministra zdrowia Józefie Szczurek-Żelazko. Będzie sekretarzem stanu, czyli zastąpi Jarosława Pinkasa.

Józefa Szczurek-Żelazko jest absolwentką Wydziału Pielęgniarstwa Akademii Medycznej w Lublinie, od kilkunastu lat pełni funkcję dyrektor brzeskiego szpitala. Od jesieni 2015 r. jest posłanką na Sejm RP. Od 1 lutego posłanka rozpocznie pracę w Ministerstwie Zdrowia.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Jarosław Pinkas / wiceminister zdrowia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31