Dwa razy za mało na opiekę psychiatryczną

Thinkstock/GettyImages
Wydatki na zdrowie psychiczne musiałyby się podwoić, by odsetek osób z zaburzeniami psychicznymi, które otrzymują pomoc w ramach publicznej służby zdrowia zwiększył się z 40 do 70 proc. – wynika z najnowszego raportu przygotowanego na zlecenie NHS Confederation.
Tomasz Kobosz 2018-06-18 12:18

Średnio o 3,3 proc. rocznie przez kolejne 15 lat – w takim tempie powinny rosnąć nakłady na psychiatrię, aby utrzymać poziom świadczeń na obecnym, niezadawalającym poziomie. Jeśli ma nastąpić choćby nieznaczna poprawa, środki rosnąć muszą o co najmniej 4 proc. rocznie – obliczyli eksperci z Institute for Fiscal Studies and Health Foundation, autorzy raportu powstałego na zamówienie NHS.

W raporcie opisano także „odważnie optymistyczny” model, w którym 70 proc. osób z problemami ze zdrowiem psychicznym otrzymuje leczenie w ramach NHS. Aby było to możliwe, pieniądze przeznaczane na opiekę psychiatryczną musiałyby wzrosnąć do ponad 32 miliardów (sic!) funtów rocznie do 2033 roku, czyli z 9 do ok. 12 proc. [prognozowanego] budżetu NHS.

- Obserwujemy wzrost liczby osób z problemami psychicznymi, które wymagają leczenia. To dobrze, że rząd zadeklarował zamiar traktowania zdrowia psychicznego na równi ze zdrowiem fizycznym. Jednak jeśli rzeczywiście chcemy poważnie potraktować zdrowie psychiczne i nie zawieść tysięcy chorych potrzebujących pomocy, to nie wystarczą deklaracje, lecz muszą się znaleźć środki na inwestycje w tę dziedzinę - powiedział Sean Duggan, szef Mental Health Network, która jest częścią NHS Confederation.

Źródło: PharmaTimes

PDF

Zobacz także