Dziecięce nosy gorzej bronią się przed wirusem Omicron

Katarzyna Wolska

Opublikowano 05 sierpnia 2022, 09:10

Fot. Getty Images/iStockphoto
Katarzyna Wolska

Opublikowano 05 sierpnia 2022, 09:10

Na początku pandemii nosy dzieci były mniej przyjazne dla wirusa wywołującego COVID-19 niż nosy dorosłych. Badania oryginalnego SARS-CoV-2 i niektórych jego wariantów wykazały, że wirus spotkał się z silniejszą odpowiedzią immunologiczną w komórkach wyścielających młody nos, niż w komórkach wyścielających nos dorosłych i był mniej skuteczny w kopiowaniu samego siebie u dzieci.

Ostatnie eksperymenty, w których zainfekowano koronawirusem komórki nosa pobrane od 23 zdrowych dzieci i 15 zdrowych dorosłych, wykazały, że obrona przeciwwirusowa w nosach dzieci „była znacznie mniej wyraźna w przypadku Omicron”, poinformowali naukowcy w PLOS Biology.

Badacze donoszą również, że Omicron rozmnażał się wydajniej w komórkach wyściółki nosa dzieci w porównaniu z wariantem Delta i oryginalnym SARS-COV-2 . „Dane te są zgodne ze zwiększoną liczbą infekcji pediatrycznych obserwowanych podczas fali Omicron” – napisali naukowcy, wzywając do przeprowadzenia dodatkowych badań.

Nasilenie zaburzeń węchu po zakażeniu koronawirusem może być trafniejszą prognozą długoterminowego upośledzenia funkcji poznawczych, niż ogólne nasilenie ciężkości przebiegu COVID-19.

Naukowcy przebadali losową próbkę 766 osób w wieku powyżej 60 lat, z których około 90% zostało zarażonych wirusem. Testy fizyczne, poznawcze i neuropsychiatryczne przeprowadzone w okresie od trzech do sześciu miesięcy po zakażeniu, wykazały pewien stopień upośledzenia pamięci u dwóch trzecich zarażonych uczestników badania.

Po uwzględnieniu innych czynników ryzyka poszczególnych badanych, okazało się że to nasilenia utraty węchu, a nie ogólny stan kliniczny, najbardziej korelowało z późniejszym upośledzeniem funkcji poznawczych - poinformowali naukowcy w na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimera 2022, która odbyła się online w San Diego.

„Im więcej mamy wglądu w przyczyny lub przynajmniej w prognozy, kto doświadczy znaczącego długoterminowego wpływu infekcji COVID-19 na funkcje poznawcze, tym lepiej możemy śledzić ten proces oraz rozpocząć opracowywanie metod, aby temu zapobiec” – mówiła przewodnicząca badania Gabriela Gonzalez- Aleman z Pontificia Universidad Catolica Argentina w Buenos Aires.

Link do raportu: https://graphics.reuters.com/world-coronavirus-tracker-and-maps/index.html

Źródło: Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

OMICRON / COVID-19 / węch / zaburzenia
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31