E-recepta: Czy pacjenci są gotowi?

Medexpress

Opublikowano 04 lipca 2018, 13:30

Źródło: Youtube
Medexpress

Opublikowano 04 lipca 2018, 13:30

Od lutego trwa pilotaż e-recepty. Bierze w nim udział 6 placówek medycznych i 55 aptek ze Skierniewic i Siedlec. We wrześniu najprawdopodobniej do pilotażu dołączy Krynica Górska. Obligatoryjnie e-recepty mają wejść od przyszłego roku.

Pierwszą receptę w wersji elektronicznej wystawiono pod koniec maja w Siedlacach. Wiceminister Janusz Cieszyński sprawdził, jak po miesiącu funkcjonuje system.

Pilotaż e-recepty w liczbach

Od maja wystawiono ponad 1700 recept, w tym niemal 1150 dla prawdziwych pacjentów. Pozostałe były receptami "testowymi". Na 150 lekarzy, którzy mogą wystawiać recepty elektroniczne, do tej pory z możliwości testowania sytemu skorzystało zaledwie 26 medyków. Za to lekarz rekordzista wystawił ponad 300 e-recept.

Nie ma briery wieku

Jak się okazało, to nie wiek pacjentów jest przeszkodą w wystawianiu e-dokumentów. Z danych MZ wynika, że 1/4 pacjentów, którym wystawino e-receptę miała powyżej 70 lat, a blisko połowa powyżej była powyżej 60 r.ż.

Lekarze wskazywali na brak czasu, by w trakcie wizyty przekonać pacjenta do e-recepty. MZ wspólnie z PZH uruchomiło punkty konsultacyjne, których zadaniem jest przekonać pacjentów do wersji elektronicznej.

IKP

Wszystkie dane, które będą niezbędne do wykupienia leku są dostępne przez Internetowe Konto Pacjenta, które każdy pacjent może aktywować na portalu pacjent.gov.pl. Podstawowa wersja IKP została już udostępniona tym pacjentom, którzy biorą udział w pilotażu. Aby zalogować się do IKP, na portalu pacjent.gov.pl trzeba założyć tzw. profil zaufany.

Rewolucja

W Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad Krajowym Węzłem Identyfikacji Elektronicznej, który pozwoli na integrację profilu zaufanego (PUAP) z komercyjnymi usługami np. dotarczanymi przez banki. Obecnie profil zaufany na ok. 1 mln użytkowników w całej Polsce. Dzięki zmianom 10 mln klinetów bankowości internetowej jednym kliknięcim będzie mogło założyć IKP.

ZIP i IKP - integracja

MZ chce, by wszystkie informacje zawarte w ZIP (NFZ) znalazły się w IKP, ale w bardziej przystępnej formie. Resort zdrowia myśli też o integacji z ZUS. W IKP znalazłyby się informacje o zaświadczeniach lekaraskich oraz "platforma" do upoważnień i zgódy, które obecnie są rozproszone w systemie (RODO).

IKP pokaże koszty

IKP ma pokazywać koszt leków i świadczeń oraz kwotę odprowadzanych składek.

- Chcemy pokazywać obywtelowi bilans rozliczeń z NFZ i w ten sposób budować świadomość, jak pieniędze na ochronę zdrowia są wydawane - powiedział Janusz Cieszyńki.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

apteka / Ministerstwo Zdrowia / e-recepta / Janusz Cieszyński
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31