E-zwolnienia to wciąż nierozwiązany problem. Pod koniec roku część lekarzy w wieku emerytalnym może zawiesić praktykę

Medexpress

Opublikowano 28 maja 2018, 11:28

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 28 maja 2018, 11:28

1 lipca jest nierealny jako obligatoryjny termin wejścia w życie e-zwolnień - alarmowali przedstawiciele organizacji lekarskich. O przesunięcie terminu apelowali m.in. do premiera, ministra zdrowia, minister rodziny i prezes ZUS. Ich prośby zostały częściowo wysłuchane i termin został przesunięty na 1 grudnia 2018 roku. Lekarze nie są do końca zadowoleni.

- Wszyscy, którzy wypisują zwolnienia uważają, że powinna być fakultatywność. To ważne, aby słowo fakultatywność ZUS wziął sobie do serca. Termin wejścia w użycie e-zwolnień został przedłużony, ale nie ma deklaracji rozmowy z nami o chociażby fakultatywności - mówi dr Michał Sutkowski, rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Jego zdaniem fakultatywność spowodowałaby, że większość praktyk leczniczych stopniowo dochodziłaby do wdrożenia e-zwolnień.

- Natomiast narzucanie, brak dyskusji ze środowiskiem boli nas i martwi, bo nie rokuje dobrze na różne rozwiązania w medycynie. Do tej pory w dalszym ciągu trudno nam wyobrazić sobie sytuację wypisywania elektronicznie zwolnień na wizycie lekarskiej w domu u pacjenta. Są miejsca w Polsce, gdzie Internetu nie ma. Jak więc to zrobić? Nie można z pozycji urzędnika, Warszawy, narzucać czegoś całej Polsce. My nie jesteśmy przeciw e-zwolnieniom. Nie ma obstrukcji ze strony Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, ale musimy zachować zdrowy rozsądek w tej sprawie, pamiętając, że trzeba uwzględnić dużą grupę lekarzy w wieku emerytalnym, którzy do elektronicznych rozwiązań nie są specjalnie przekonani. I może dojść do tego, że pod koniec roku będą chcieli oni zawiesić swoją praktykę. Szkoda. Nie chcemy się kłócić o tak niewielką rzecz, która w naszej ocenie nie przyniesie wielkich korzyści oraz nie wyeliminuje zwolnień potocznie zwanych „lewymi”.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

poz / lekarze rodzinni / e-zwolnienia / ZUS / Kolegium Lekarzy Rodzinnych / Michał Sutkowski
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31