Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Eksperci o zamianie leków zawierających valsartanum

MedExpress Team

Halina Pilonis

Opublikowano 4 lipca 2018 08:12

Eksperci o zamianie leków zawierających valsartanum - Obrazek nagłówka
Źródło: GIF
Związku z tym, że Główny Inspektor Farmaceutyczny wstrzymał w obrocie leki zawierające substancję czynną valsartanum, pacjenci mogą stracić dostęp do stosowanej dotychczas terapii. Szacuje się, że może to dotyczyć ponad 800 tys. chorych. Krajowy konsultant w dziedzinie hipertensjologii prof. Z. Gaciong i w dziedzinie kardiologii prof. J. Kazimierczak wyjaśniają wątpliwości.

Walsartan należy do grupy antagonistów receptora dla angiotensyny typu 2, zwanych sartanami i stosowany jest w leczeniu nadciśnienia tętniczego, u pacjentów z niewydolnością serca oraz po świeżo przebytym zawale serca. W Polsce dostępnych jest 15 różnych leków zawierających walsartan.

Wskazania rejestracyjne

Prof. Zbigniew Gaciong krajowy konsultant w dziedzinie hipertensjologii informuje, że wskazania rejestracyjne opierają się na korzyściach ze stosowania leku w tych grupach pacjentów wykazanych w badaniach klinicznych. - Szczególnym zastosowaniem leku jest nietolerancja inhibitorów konwertazy angiotensyny przy istnieniu przekonujących wskazań do stosowania leków z tej klasy - dodaje. W leczeniu nadciśnienia tętniczego walsartan stosowany jest często w gotowych skojarzeniach z innymi lekami – hydrochlorotiazydem i amlodypiną.

Walsartan może zostać zastąpiony

Prof. Gaciong informuje, że w leczeniu nadciśnienia tętniczego - walsartan może zostać zastąpiony innymi preparatami z tej grupy dostępnymi w Polsce, czyli losartanem, kandesartanem, telmisartanem, eprosartanem, irbesartanem. U chorych z niewydolnością serca można go natomiast zastąpić losartanem lub kandesartanem. - Niestety, żaden inny preparat z tej grupy nie ma wskazania rejestracyjnego "Leczenie dorosłych pacjentów w stabilnym stanie klinicznym z objawową niewydolnością serca lub bezobjawową niewydolnością skurczową lewej komory po świeżo przebytym (12 godzin do 10 dni) zawale mięśnia sercowego". Można jednak przyjąć że w odniesieniu do tego wskazania istnieje efekt klasy i zastąpić walsartan innym antagonistą receptora dla angiotensyny – wyjaśnia.

Nie ma zagrożenia życia

Konsultant krajowy w dziedzinie kardiologii prof. Jarosław Kaźmierczak dodaje, że w przypadku wstrzymania w obrocie i ewentualnego wycofania z rynku wszystkich produktów zawierających valsartan, nie istnieje zagrożenie dla zdrowia lub życia, ponieważ valsartan można zastąpić innym lekiem z tej grupy lub lekami z innych grup, ale o podobnym działaniu leczniczym, np. inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE-I).

W wypadku wstrzymania w obrocie valsartanu, pacjenci dotychczas leczeni produktami zawierającymi tę substancję czynną powinni zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego - poz lub specjalisty, który zastąpi valsartan innym lekiem z tej samej grupy sartanów lub zastosuje grupę leków o podobnym działaniu leczniczym, tj. inhibitory konwertazy angiotensyny czy inne leki hipotensyjne - według indywidualnych wskazań.

Szkoda społeczna

- Najważniejszym problemem związanym z wycofaniem z rynku jakiegoś leku na nadciśnienie jest szkoda społeczna, bo część chorych może z tego powodu zrezygnować z leczenia dając wiarę pseudonaukowcom, że farmakologia to samo zło - mówi prof. Zbigniew Gaciong. - Obecnie na rynku znajduje się ponad 150 różnych leków obniżających ciśnienie tętnicze. Sukces terapeutyczny jest możliwy w ponad 90% przypadków. Jednak mimo doskonałych leków choroby spowodowane nadciśnieniem nadal są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. A to przede wszystkim dlatego, że połowa populacji nie wie, że ma kłopoty z ciśnieniem. Zaledwie połowa z tych, którzy wiedzą – zaczyna się leczyć. A tylko połowa z tych ostatnich – leczy się skutecznie zażywając przepisane im dawki leków regularnie - dodaje.

System działa

Tymczasem - zdaniem prof. Gacionga - takie zdarzenia pokazują, że system nadzoru nad bezpieczeństwem leków działa sprawnie. Informacja o podejrzeniu braku spełnienia wymagań jakościowych dla substancji czynnej wpłynęła poprzez system Rapid Alert z Europejskiej Agencji Leków (EMA). EMA zawiadomiła kraje członkowskie o potencjalnym zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem substancji czynnej valsartanum dostarczanej przez chińskiego wytwórcę. GIF podjął decyzje wstrzymującą sprzedaż wskazanych serii leków we wszystkich hurtowniach i aptekach do momentu uzyskania wyników badań laboratoryjnych potwierdzających bądź wykluczających wadę jakościową. Obecnie trwa oczekiwanie na raport końcowy z postępowania wyjaśniającego i dalsze rekomendacje Europejskiej Agencji Leków.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.