EMA zatwierdza dawkę przypominającą szczepionki Johnson & Johnson

Medexpress

Opublikowano 15 grudnia 2021, 13:38

Medexpress

Opublikowano 15 grudnia 2021, 13:38

Wariant koronawirusa „Omikron” szybko rozprzestrzenia się na całym świecie, wiele nowych przypadków jest powiązanych z mutacją, a Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że ​​Omikron stanowi „bardzo wysokie” ryzyko, mimo że informacji o nowym szczepie jest wciąż mało.

Eksperci zastanawiają się jak najskuteczniej przeciwdziałać rozwojowi pandemii, dlatego Europejska Agencja Leków (EMA) cały czas rozważa jakie dawki szczepionek najlepiej chronią pacjentów.

W dzisiejszym oświadczeniu europejska agencja zarekomendowała dawki przypominające preparatu J&J. Takie zalecenie wynika z danych, które wykazały, że dodatkowy zastrzyk prowadzi do znaczącego wzrostu przeciwciał przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.

- Zalecenie jest zgodne z danymi jasno pokazującymi, że dawka przypominająca preparatu Johnson & Johnson podana co najmniej dwa miesiące po pierwszej dawce u osób dorosłych doprowadziła do wzrostu przeciwciał przeciwko COVID-19. Ryzyko zakrzepicy w połączeniu z małopłytkowością (TTS) lub innymi bardzo rzadkimi działaniami niepożądanymi po podaniu dawki przypominającej nie jest znane i jest dokładnie monitorowane - czytamy w komunikacie EMA.

EMA poinformowała również, że ​​dawkę przypominającą J&J można podać po dwóch dawkach jednej ze szczepionek mRNA firmy Pfizer-BioNTech, lub Moderny (MRNA.O), zgodnie z jej wcześniejszymi zaleceniami dotyczącymi mieszanie szczepionek.

Organ nadzorczy UE zatwierdził już szczepionki firm Pfizer-BioNTech i Moderna jako trzecią dawkę przypominającą co najmniej sześć miesięcy po standardowym dwukrotnym kursie. Rozważa również dawki przypominające AstraZeneca (AZN.L).


Źródło: Reuters

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

EMA / Europejska Agencja Leków / COVID-19 / epidemia koronawirusa / szczepionka johnson & johnson
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31