Subscribe
Logo small
Search
Tydzień Hipercholesterolemii

Oficjalny rok walki z hipercholesterolemią to dopiero początek

MedExpress Team

Medexpress

Published Jan. 12, 2024 09:57

Oficjalny rok walki z hipercholesterolemią to dopiero początek - Header image
Thinkstock / Getty Images
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK) i Polskie Towarzystwo Lipidologiczne (PTL) ogłosiło rok 2023 strategicznym rokiem walki z hipercholesterolemią, ponieważ zaburzenia lipidowe to najczęściej występujący czynnik ryzyka chorób układu krążenia w Polsce i na świecie. Eksperci alarmują jednak, by miniony rok nie był końcem zwrócenia szczególnej uwagi na to schorzenia, a dopiero początkiem bardzo intensywnych działań w obszarze hipercholesterolemii. Problem dotyczy bowiem nawet 21 milionów osób w Polsce, w ponad 60 proc. populacji dorosłej. Jak ten rok podsumowuje PTK i jakie działania kardiolodzy planują w nadchodzącym roku?

Medycyna profilaktyczna równa naprawczej

Jak podkreślał prof. Robert Gil, Prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Kierownik Kliniki Kardiologii PIM MSWiA w Warszawie, na Debacie Media Świadome Hipercholesterolemii organizowanej przez fundację Instytut Świadomości, ostatnie lata w medycynie sercowo-naczyniowej, zrównały dwa filary – profilaktykę i leczenie interwencyjne, a nawet przesunęły punkt uwagi w kierunku profilaktyki pierwotnej.

– Mówimy tu zarówno o podstawowych i łatwo dostępnych badaniach jak lipidogram, jak i o diagnostyce genetycznej. Ogrom pacjentów, którzy mają te najwyższe poziomy cholesterolu wchodząc w dorosłość, ma w konsekwencji zawały i udary nawet w bardzo młodym dorosłym wieku. To pacjenci z nierozpoznaną hipercholesterolemią w wieku dziecięcym – zauważa prof. Gil.

- Ścieżka pacjenta, od prewencji pierwotnej aż po jego losy po interwencji naczyniowej, powinna być spójna zarówno medycznie, jak i systemowo – mówi dr hab. n. med. Krzysztof Chlebus z I Kliniki Kardiologii GUMed, Krajowego Centrum Hipercholesterolemii Rodzinnej w Gdańsku.

Polacy Świadomi Hipercholesterolemii

Zbyt wysokie stężenie cholesterolu może dotyczyć nawet 60 proc. dorosłych Polaków, niestety wielu z nich systematycznie nie wykonuje badań kontrolnych, a o ...

Content locked

To gain access to the complete English section of the Medexpress.pl, kindly reach out to us at [email protected].

If you already have an account, please log in

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Read also