Europejska Unia Zdrowotna: Komisja podpisuje umowę dot. wspólnego udzielania zamówień na szczepionki przeciwko COVID-19

Medexpress

Opublikowano 02 sierpnia 2022, 13:02

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 02 sierpnia 2022, 13:02

14 państw członkowskich i krajów uczestniczy we wspólnych zamówieniach, w ramach których mogą kupić do 250 mln dawek szczepionki. Ponieważ liczba przypadków choroby w Europie ponownie wzrasta, umowa ta umożliwi szybkie udostępnienie szczepionek krajom uczestniczącym w projekcie, gdy tylko szczepionka ta zostanie pozytywnie oceniona przez Europejską Agencję Leków.

Komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała: W związku z rosnącą liczbą zakażeń COVID-19 w Europie musimy zapewnić maksymalną gotowość w okresie jesienno-zimowym. Szczepionka HIPRA stanowi kolejny wariant w szerokim wachlarzu szczepionek dla państw członkowskich i obywateli. W nadchodzących miesiącach zasadnicze znaczenie ma zwiększenie liczby szczepień i szczepień przypominających. Nieustannie pracujemy nad tym, aby zapewnić wszystkim dostęp do szczepionek. Na tym polega Europejska Unia Zdrowotna w praktyce – jesteśmy przygotowani na zagrożenia i gotowi do działania.

Umowa dotycząca wspólnego udzielania zamówień zawarta z firmą HIPRA jest uzupełnieniem dużego portfela szczepionek utworzonego w ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek i obejmującej umowy z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, Moderna, Novavax i Valneva. W ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek zabezpieczono około 4,2 mld dawek. Ten zróżnicowany zestaw szczepionek zagwarantuje, że Europa będzie nadal dobrze przygotowana do szczepień na COVID-19 z wykorzystaniem szczepionek, których bezpieczeństwo i skuteczność zostały dowiedzione. Kraje uczestniczące mogą postanowić, że przekażą szczepionki w formie darów krajom o niższych i średnich dochodach lub przekierują je do innych krajów europejskich.

Dwuskładowa rekombinowana szczepionka białkowa HIPRA jest obecnie poddawana przeglądowi etapowemu przez Europejską Agencję Leków jako dawka przypominająca u osób uprzednio uodpornionych w wieku co najmniej 16 lat. Szczepionka HIPRA jest przechowywana w temperaturze chłodzenia od 2 do 8ºC, co ułatwia przechowywanie i dystrybucję w Europie i na całym świecie.

Co dalej?

Szczepionka przeciwko COVID-19 firmy HIPRA jest obecnie poddawana przeglądowi etapowemu przez Europejską Agencję Leków (EMA). Jeżeli szczepionka otrzyma pozwolenie na dopuszczenie do obrotu, państwa uczestniczące będą mogły ją zakupić na podstawie obowiązującej umowy ramowej.

Źródło: mat. prasowe

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

epidemia koronawirusa / Covid / Europejska Unia Zdrowotna

podobne

Koronawirus: Raport zakażeń

30 listopada 2022, 10:37

Koronawirus: Najnowsze dane z MZ

23 listopada 2022, 17:25

PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31