Exposé Morawieckiego: naprawimy system służby zdrowia

Medexpress

Opublikowano 12 grudnia 2017, 15:46

FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA
Medexpress

Opublikowano 12 grudnia 2017, 15:46

W swoim wystąpieniu premier Morawiecki podziękowł premier Beacie Szydło - To były dwa dobre lata. Chciałbm zagwaranować, że rząd jest ten sam, kierunek działań jest ten sam, że to będzie rząd kontynuacji - zapewnił Morawiecki i dodał, że kwitnąca gospodarka jest warunkiem prowadzenia szczodrej polityki społecznej.

Premier mówił, że jego pragniemem jest, by rząd Zjednoczonej Prawicy był rządem zjednocznej Polski i zapowiedział, że to nie będzie rząd skrajności. Dodał, że polska polityka musi być ambitana i cele muszą być ambitne.

Jako "pierwsze arcyważne zadanie" dla rzadu premier wskazał służbę zdrowia.

- Doprowadzimy do skokowego wzrostu nakładów do 6 proc. PKB na zdrowie w ciągu najbliższych kilku lat. To odpowiedź na słuszne postulaty lekarzy, pielęgniarek i pacjentów. Już w tym roku przeznaczyliśmy 4 mld zł dodatowo na likwidację kolejek, wykup zobowiazań, które narastały przez poprzedników i zakup nowoczesnego sprzętu - powiedział premier.

Morawiecki mówił o nowotworach i chorobach układu krążenia - dwóch głównych przyczynach zgonów Polaków i konieczności położenia większego nacisku na profilaktykę. Uruchomimy dwa programy. Pierwszy to budowa Narodowego Instytutu Onkologii, gdzie będą prowadzone nowoczesne badania i terapie. Druga inicjatywa to Narodowy Program Zdrowia Kardiologicznego. Chcemy, żeby leczenie chorób serca pozostało naszą specjalnością - zapowiedział premier.

- Nie wlewa się nowego wina do starych układów. Nie możemy pozwolić, żeby pieniądze zostały źle wydane. Tak jak uszczelniliśmy podatki, to podobną operację przeprowadzimy w zdrowiu - zapowiedział premier.

- Nie może być prywatyzacji zysków i upaństwowienia strat - podkreślił Morawiecki.

- Położymy nacisk na elektronizację służby zdrowia. Zwracam się do personelu medycznego - abyście stali się częścią dobrej zmiany, której fundamentalnym celem jest zbudowanie nowej służby zdrowia - zaapelował premier.

W dalszej części wystąpienia zapowiedział też wypracowanie takich standardów opieki okołoporodowej, które będą skutecznie chronić życie matki i dziecka, łagodzenie bólu podczas porodu.

- Rada Dialogu Społecznego będzie miejscem, w którym będziemy wspólnie wypracowywali najważniejsze rozwiązania, które pomogą zachować równowagę gospodarczą i społeczną - zadeklarował Mateusz Morawiecki.

- Polacy nigdy nie będą biali i czerwoni, należy odrzucić te podziały. My jesteśmy biało-czerwoni, jesteśmy biało-czerwoną drużyną. Polska jest dla nas wielkim zadaniem i wielkim zobowiązaniem - podsumował premier.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pis / zdrowie / służba zdrowia / premier / ochrona zdrowia / Mateusz Morawiecki
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31