Rzecznik prasowy NIA: Farmaceuci mogą zakładać IKP, pod warunkiem że dostaną za to pieniądze....

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2020-02-03 15:24

W ostatnim czasie pojawiło się kilka inicjatyw zmierzających do wprowadzenia możliwości aktywowania IKP również w aptekach. 24 stycznia list w tej sprawie do posłów z sejmowej Komisji Zdrowia, wystosowało Stowarzyszenie Leki Tylko z Apteki. O komentarz w tej sprawie zapytaliśmy Tomasza Leleno, rzecznika prasowego Naczelnej Izby Aptekarskiej.

- Sama idea zakładania IKP w aptekach jest ciekawa, jednak przy założeniu, że będzie to usługa płatna i świadczona przez farmaceutę, na zasadach analogicznych do tych obowiązujących u lekarzy. Już od dłuższego czasu rozmawiamy z resortem zdrowia na temat szczegółów wprowadzenia tego rozwiązania - powiedział.

W 2019 r. farmaceuci ponieśli istotne koszty związane z wdrożeniem w aptekach trzech potężnych projektów informatycznych: e-Recepty, serializacji i ZSMOPL-a. - Tym samym pokazali ogromne zaangażowanie w proces cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. W tej sytuacji próba nakładania kolejnych obowiązków, bez odpowiedniej gratyfikacji finansowej, nie zostałaby pozytywnie przyjęta przez środowisko - poinformował Leleno.

PDF

Zobacz także