Przegląd prasy: Finansowa pomoc na leczenie bez podatku

86498561
Fot. Thinkstock/Getty Images
Fiskus nie będzie pobierał podatku od osób chorych, które dostały pieniądze na leczenie od organizacji charytatywnych.
Medexpress 2017-02-01 08:54

Nowa metoda walki z bólem

Obiecujące efekty – tak mówią lekarze z rzeszowskiego Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia, którzy pierwsi w Polsce przeprowadzili zabieg z wykorzystaniem termoablacji ultradźwiękowej. Zabiegowi poddano 38-letnią pacjentkę zmagającą się z chorobą nowotworową. U kobiety zdiagnozowano przerzuty, którym towarzyszył silny ból. Terapia z wykorzystaniem termoablazji nie jest refundowana przez NFZ. W szpitalu Pro-Familia zabiegi będą jednak bezpłatne w ramach grantu badawczego.

Więcej w "Pulsie Biznesu" str. 15

Finansowa pomoc na leczenie bez podatku

Fiskus nie będzie pobierał podatku od osób, które wspierane są przez charytatywne fundacje i stowarzyszenia. Powołując się na art.21 ust. 1 pkt 79 ustawy o PIT urzędy skarbowe zgadzają się na zwolnienie z podatku pieniędzy przekazywanych chorym na leczenie. Otrzymane pieniądze, to dla obdarowanego przychód z tzw. innych źródeł, ale można go zaliczyć do świadczeń z pomocy społecznej.

Więcej w dodatku do "Rzeczpospolite"j – "Prawo co dnia" str. C4

Telemedycyna odpowiedzią na brak lekarzy

Władze Łodzi planują wprowadzenie rozwiązań telemedycznych dla seniorów i uczniów szkół podstawowych. To ma być odpowiedź na braki kadrowe w szeregach lekarzy. Leczenie seniorów kosztuje najwięcej. Stosowanie drogich terapii, to efekt braku profilaktyki. O tej myśli się planując telemedycynę dla uczniów. Wczesne wykrycie ewentualnych chorób nie doprowadzi w przyszłości do niebezpiecznych powikłań.

Więcej w dodatku do "Rzeczpospolitej" – "Życie regionów" str. R5

Pieniądze na tworzenie nowych leków

Prawie 200 mln złotych trafi do przedsiębiorców na badania i rozwój w sektorze farmaceutycznym. Do 7 kwietnia Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyjmować będzie wnioski o dofinansowanie prac badawczych w farmacji i technologiach neuromedycznych.

Więcej w dodatku do "Rzeczpospolitej"- "Dobra firma" str. F3

Uzdrowiska ze złym powietrzem

Trwa dyskusja, czy resort zdrowia powinien refundować pacjentom pobyt w uzdrowiskach, które nie spełniają norm zdrowotnych. To efekt kontroli NIK w dziewięciu gminach uzdrowiskowych, które ubiegają się o potwierdzenie możliwości prowadzenia leczenia w jedenastu miejscowościach.

Więcej w dodatku do "Rzeczpospolitej" – "Prawo co dnia" str. C5

Wirusy naprawią słuch

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda prowadzą testy wykorzystujące specjalnie przygotowane wirusy do naprawy uszkodzonych komórek w uszach. Na razie trwają próby na zwierzętach. Jeśli się powiodą metodę będzie można wykorzystać w leczeniu ludzi.

Więcej w "Rzeczpospolitej" str. A15

Kasjerki na zwolnieniach od psychiatrów

W jednej z sieci handlowych 60% zwolnień lekarskich dotyczą zaburzeń psychicznych. Najczęściej skarżą się na nie osoby obsługujące kasy. Pracownicy nie wytrzymują mobbingu ze strony przełożonych. Przyczynami stresu są też kontakty z klientami, którzy niejednokrotnie podnoszą głos.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej" str. A3

Oszczędzanie na zdrowiu

Zeszły rok miał być przełomowy, ale wyszło tak, jak zwykle. Eksperci ochrony zdrowia są oburzeni faktem, że ze 140 mln złotych, które miały być wydane na zadania związane ze zdrowiem publicznym, przepadło przynajmniej 75 mln.

Więcej w" Gazecie Prawne"j str. B 10

Smog zabija

Zanieczyszczenie powietrze nie jest zjawiskiem nowym. Nigdy jednak nie było tylu badań, analiz i danych na temat tego, czym oddychamy. Wdychającym smog ludziom dorosłym grożą zawały. Częściej zapadają też na nowotwory. Dzieci chorują na astmę i mają problemy z koncentracją.

Więcej w "Gazecie Wyborczej" str. 11

Regularne posiłki chronią zdrowie

Dokładne planowanie godzin posiłków i ich przestrzeganie może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu – to odkrycie Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Specjaliści z tej organizacji zebrali wszystkie, dostępne dowody naukowe mówiące o tym, jak spożywanie regularnych posiłków wpływa na stan układu krążenia.

Więcej w "Gazecie Wyborczej" str. 21

Na bulimię prąd

Brytyjscy naukowcy dowiedli, że impulsami elektrycznymi można złagodzić objawy bulimii. To szansa dla tysięcy pacjentek, które wpadają w cykle objadania się.

Więcej w "Gazecie Wyborcze"j str. 21

PDF

Zobacz także