Fundusz Medycznym oknem dla chorób rzadkich

Medexpress

Opublikowano 23 grudnia 2020, 17:45

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 23 grudnia 2020, 17:45

Fundusz Medyczny, nazywany też ratunkowym, ma pozwolić sfinansować leczenie, które do niedawna było niemożliwe ze względu na brak środków. Jest przeznaczony przede wszystkim na terapię chorób rzadkich i onkologicznych, szczególnie u dzieci.

Inicjator powstania Funduszu Medycznego prezydent Andrzej Duda podkreślał, że będzie on „pomocą w przypadkach, w których rodzice często zrozpaczeni, zapłakani, poszukiwali środków finansowych po różnego rodzaju fundacjach, błagali o pomoc”. - To okno do wielu procedur medycznych, które umożliwią leczenie chorób rzadkich, jak choćby SMA - dodał premier Mateusz Morawiecki.

Ponad podziałami politycznymi

Ustawa o Funduszu Medycznym została przyjęta w tym roku ponad podziałami politycznymi głosami 440 posłów i weszła w życiu 26 listopada br. Fundusz stanowi element dopełniający system finasowania opieki zdrowotnej w Polsce. Umożliwi wykorzystanie najnowszego sprzętu, procedur i leków dzięki dodatkowym środkom. Od 2021 r. będzie zasilany z budżetu państwa ponad 4 mld zł. Łącznie to niemal 40 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. O przeznaczeniu tych środków zdecyduje minister zdrowia. W ramach Funduszu wyodrębnione zostały cztery subfundusze: subfundusz infrastruktury strategicznej, subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych, subfundusz rozwoju profilaktyki oraz subfundusz terapeutyczno-innowacyjny. Dla pacjentów najistotniejszy jest terapeutyczno-innowacyjny.

Nowe źródło finansowania

W ramach środków z subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego możliwe będzie wprowadzenie bezlimitowych świadczeń szpitalnych i specjalistycznych dla dzieci. Sfinansowane mogą być też koszty leczenia zagranicznego dla pacjentów oraz terapii w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych (RDTL). O finansowaniu w ramach RDTL będzie decydował szpital, który musi uzyskać pozytywną opinię konsultanta krajowego lub wojewódzkiego. W ramach ustawy Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotuje do końca sierpnia przyszłego roku wykaz technologii lekowych o wysokiej wartości klinicznej oraz wykaz technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności – obejmujący terapie dotyczące onkologii i chorób rzadkich, który ma być gotowy w marcu przyszłego roku.

Fundusz dla SMA

Prof. Czauderna, kierownik Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP powiedział podczas konferencji Rynku Zdrowia, że najważniejsze jest zbudowanie systemu, dzięki któremu opieka zdrowotna wobec osób cierpiących na choroby rzadkie będzie realizowana. - Mówiąc o chorobach rzadkich, mamy ogromny problem finansowy oraz dotyczący badań klinicznych. Te dwie kwestie wiążą się ze sobą, bo często brakuje dostępu do innowacyjnych terapii, gdyż te są zbyt kosztowne - powiedział prof. Czauderna, Zaznaczył, że konieczne jest wprowadzenie dodatkowych środków do systemu ochrony zdrowia. Dodał, że pomocny może okazać się w tej kwestii Fundusz Medyczny, dzięki któremu zostaną wprowadzone nowe środki dedykowane szczególnie pacjentom z chorobami rzadkimi i onkologicznymi.

SMA to rzadka, postępująca choroba nerwowo-mięśniowa, która nieleczona stanowi najczęstszą, genetycznie uwarunkowaną przyczynę śmierci niemowląt i małych dzieci. 50-60% chorych nigdy nie osiąga zdolności samodzielnego siedzenia, a bez leczenia nie dożywa drugiego roku życia. Rocznie w Polsce rodzi się około 50 dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni.

Szansa na terapię genową

Terapia genowa w SMA ma potencjał, aby doprowadzić do tego, że choroba niemalże przestanie istnieć. Aby tak się stało, konieczne są badanie przesiewowe noworodków. Jeśli na wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności przygotowywanym przez AOTMiT znajdzie się terapia genowa w SMA, decyzja o refundacji mogłaby zapaść w połowie przyszłego roku. Przy wczesnym podaniu terapii jest szansa, że w połączeniu z rehabilitacją i specjalistycznym wsparciem dzieci będą się rozwijać całkiem normalnie albo objawy choroby będą bardzo słabe.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

refundacja / choroby rzadkie / SMA / terapie / Fundausz Medyczny
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31