GIS ocenia ryzyko szerzenia się wirusa Zika w Polsce

Alicja Dusza

Opublikowano 18 sierpnia 2016, 08:55

Thinkstock/GettyImages
Alicja Dusza

Opublikowano 18 sierpnia 2016, 08:55

W związku z wykryciem przypadków zakażeń wirusem Zika w Polsce GIS przygotował informację, dotyczącą tego, czy w wirus może szerzyć się w naszym kraju. "Zakażenie wirusem Zika może szerzyć się jedynie w tych krajach, w których powszechnie występują gatunki komarów, które mają zdolność przenoszenia wirusa. Dlatego też zagrożenie szerzenia się zakażeń wirusa Zika ogranicza się do krajów Ameryki Południowej i Centralnej, Azji Południowo-Wschodniej oraz wysp Pacyfiku. W krajach europejskich notuje się jedynie przypadki zachorowań u osób powracających z ww. regionów" - poinformował GIS.

Przypomnijmy, że wirusa wykryto u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. – W czasie badań prowadzonych w laboratorium potwierdziliśmy zakażenie wirusem Zika u dwóch osób, które wróciły z Dominikany i Kolumbii. Według naszej wiedzy są to pierwsze przypadki zakażenia wirusem Zika w naszym kraju – mówi dr Renata Welc-Falęciak z Wydziału Biologii UW, biotechnolog w Laboratorium Diagnostyki Zarażeń Pasożytniczych i Odzwierzęcych AmerLab.

Naukowcy z laboratorium AmerLab, które działa na Uniwersytecie Warszawskim (we współpracy z WUM), jako jedni z pierwszych w Polsce prowadzą badania serologiczne, umożliwiajace potwierdzenie zakażenia wirusem Zika.

GIS przygotował również specjalne zalecenia dla kobiet w ciąży oraz kobiet planujących ciążę. Ze względu na istnienie związku pomiędzy zakażeniem Zika i występowaniem wad wrodzonych u płodu w postaci małogłowia (mikrocefalia) kobiety w ciąży, a także kobiety planujące ciążę powinny zdecydowanie odłożyć podróż w rejony występowania Zika. Kobiety w ciąży oraz kobiety planujące ciążę, które powróciły z regionów występowania wirusa Zika powinny skonsultować się lekarzem ginekologiem-położnikiem, który podejmie decyzję dotyczącą dalszego postępowania diagnostycznego albo udzieli porady w zakresie planowania ciąży.

Osoby zarażone wirusem Zika mają gorączkę, bóle głowy, mięśni lub stawów, zapalenie spojówek, wysypkę plamisto-grudkową, światłowstręt albo nawet paraliż, jednak w wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo. Wirus utrzymuje się w organizmie przez około tydzień. Zika jest groźny dla kobiet w ciąży. Wywołuje wady wrodzone u nowonarodzonych dzieci w postaci małogłowia (mikrocefalii) oraz objawy neurologiczne w postaci porażeń. Nie istnieją jeszcze szczepionka ani leki profilaktyczne chroniące przed infekcją.

Źródło: GIS

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

gis / wirus Zika / Zika
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28