Globalne centrum produkcyjne szczepionek - gdzie będzie?

Fot. Getty Images/iStockphoto
Rząd Indonezji prowadzi rozmowy ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO), a także sześcioma firmami farmaceutycznymi, aby stać się globalnym ośrodkiem produkcji szczepionek mRNA.
Medexpress 2021-09-16 10:24

Ambitna strategia ministra zdrowia, Budiego Gunadi Sadikina rozpocznie się od tego, że kraj nada priorytet pozyskaniu szczepionek przeciw COVID-19 od firm, które rozwijają swoje technologie w Indonezji.

Centra transferu technologii są częścią strategii WHO, która ma doprowadzić do zwiększenia dostępu do szczepionek na całym świecie i stworzenia możliwości rozwoju innym krajom do ich produkcji. Początkowo WHO była zdecydowana przekazać stery w tej kwestii RPA, ale rząd Indonezji przedstawił swoje argumenty. Można więc powiedzieć: piłka w grze. Działania zmierzające do opracowania bazy do produkcji szczepionek w RPA będą koncentrować się na próbie odtworzenia preparatu Moderny. Jednak brak postępów w rozmowach z amerykańską firmą oznacza, że projekt zajmie trochę czasu. Budi Gunadi Sadikin przyznał, na korzyść swojego kraju, że eksperci zaczęli pozyskiwać wiedzę w zakresie szczepionek mRNA, takich jak te produkowane przez AstraZeneca. Polityk potwierdził, że indonezyjskie firmy farmaceutyczne prowadzą rozmowy z producentami i twórcami szczepionek Anhui, Walvax, Sinovac, Genexine, Arcturus Therapeutics i Novavax. Z kolei rzecznik WHO powiedział, że Indonezja jest jednym z 25 krajów o niskich i średnich dochodach, które wyraziły zainteresowanie organizacją centrum szczepień, ale nie wyjaśnił, czy Indonezja jest wiodącym kandydatem.


Wskaźnik zakażeń i zgonów w Indonezji gwałtownie spadł w ostatnich tygodniach, ale ponieważ tylko 25 procent populacji (208 milionów osób) jest w pełni zaszczepionych przeciwko COVID-19, przed rządem wciąż stoi poważne wyzwanie związane z promocją w zakresie szczepień.

Minister powiedział, że od grudnia Indonezja wykorzysta swoje przywództwo w grupie krajów
G-20, aby promować globalne bezpieczeństwo zdrowotne i przygotować działania przed kolejną pandemią. „Nikt nie może zagwarantować, że SARS-CoV-3 i 4 nie nadejdą.”- podsumował.

Źródło: Reuters

PDF

Zobacz także