Grzegorz Cessak: Nie ma tzw. leków przeciwgrypowych

Alicja Dusza

Opublikowano 22 wrzesnia 2016, 06:38

Alicja Dusza

Opublikowano 22 wrzesnia 2016, 06:38

W aptekach możemy już kupić szczepionki przeciwko grypie, proszę powiedzieć jakie mamy rodzaje szczepionek w tym sezonie?

Wiemy, że szczepionki, jak co roku, są sezonowymi. Czyli, aktualizowane są szczepy wirusów. Oczywiście skład szczepionki jest trójwalentny. Mamy irony typu AA wirusa A i B, które są aktualizowane w związku ze skokiem antygenowym, coroczną mutacją wirusa. Musi być więc aktualizowany i jest to szybka procedura rejestracyjna, zmiana porejestracyjna, by szczepionki sprawnie były wprowadzane do obrotu w nowym sezonie.

Zawsze w przypadku szczepionek pojawia się pytanie o bezpieczeństwo. Jakie były objawy niepożądane w poprzednim sezonie?

Są bezpieczne, dlatego że są rozszczepione. Żadna ze szczepionek, zarówno w zastrzykach, jak i doustna, nie może powodować grypy. I takich sytuacji też nigdy nie było. Najczęstsze objawy niepożądane to obrzęk, czy zaczerwienienie w miejscu iniekcji, kaszel, dreszcze, wysypka, osłabienie. To drobne powikłania jakie mogą mieć miejsce, ale nie mogą być identyfikowane z grypą. Należy pamiętać, że lek, który nie daje objawów niepożądanych prawdopodobnie nie leczy. Objawy te nigdy nie są tak ciężkie jak powikłania pogrypowe takie jak np. zapalenie mięśnia sercowego, czy nawet zgon. Chrońmy więc nasze rodziny, dzieci, wszystkich będących w grupie ryzyka, by do ciężkich powikłań i śmierci nie dochodziło. Po podaniu szczepionki zawsze musi być okres odpowiedzi immunologicznej, co powoduje lekkie osłabienie organizmu, dlatego w okresie szczepienia trzeba się chronić.

A co z lekami przeciwgrypowymi? Możemy wierzyć reklamom?

Nie ma tzw. leków przeciwgrypowych. Leki przeciwko grypie są i są to leki antywirusowe przypisywane wyłącznie na receptę. Kiedy już dojdzie do zachorowania na grypę podaje się takie leki, ale są to leki antywirusowe (stosuje się je rzadko). Tzw. leki przeciwgrypowe czyli OTC nie leczą grypy tylko łagodzą jej powikłania. One mogą uśmierzyć ból czy zmniejszyć gorączkę. Są ważnymi preparatami do stosowania w czasie grypy, ale nigdy nie ratują od powikłań pogrypowych i od samej grypy.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Grzegorz Cessak / szczepionka przeciw grypie / grypa / sezon grypowy
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28