Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Historia Polaka w śpiączce. Czy mamy do czynienia z eutanazją?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 stycznia 2021 15:49

Historia Polaka w śpiączce. Czy mamy do czynienia z eutanazją?  - Obrazek nagłówka
Historia Polaka mieszkającego od lat w Wielkiej Brytanii, który w listopadzie ubiegłego roku trafił do szpitala w Playmouth i zapadł w śpiączkę wywołuje wiele emocji. Głos w tej sprawie zabrał brytyjski Sąd Opiekuńczy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Episkopat Wielkiej Brytanii interweniujący u ministra zdrowia, Matta Hancocka i polscy politycy. Klinika Budzik, prowadzona przez fundację Ewy Błaszczyk, zaproponowała swoją pomoc. Prof. Jacek Hołówka, filozof i etyk z Uniwersytetu Warszawskiego, komentując te dramatyczne zdarzenia, powiedział Medexpressowi m.in., że medycyna nie jest zobowiązana do działań heroicznych.

Jak donoszą media, 6 listopada 2020 roku Polak w średnim wieku, który wraz z najbliższą rodziną mieszka w Wielkiej Brytanii, doznał zatrzymania akcji serca na 45 minut. Lekarze ze szpitala w Playmouth stwierdzili, że w wyniku tego doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. Szpital, za zgodą żony i dzieci mężczyzny, wystąpił do sądu o pozwolenie na odłączenie pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. Temu działaniu sprzeciwiła się m.in. matka pacjenta. 15 grudnia Sąd Opiekuńczy w Wielkiej Brytanii uznał, że podtrzymywanie życia mężczyzny nie jest w jego najlepszym interesie. Aparatura była dwukrotnie odłączana, ponieważ część rodziny pacjenta złożyła do sądu apelację, której nie przyjęto.

W sprawę zaangażował się także szef MSZ Zbigniew Rau, który przekazał brytyjskiemu ministrowi spraw zagranicznych list z prośbą o nieodłączanie pacjenta od aparatury i z propozycją transferu mężczyzny do Polski. Złożonych zostało też przez MSZ kilka wniosków do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, m.in. dotyczących przywrócenia przez szpital sztucznego odżywiania i nawadniania pacjenta. Wniosek został odrzucony, ponieważ nie dopatrzono się jakiegokolwiek naruszenia praw. Jak informuje Wirtualna Polska, Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że do Londynu wysłano właśnie paszport dyplomatyczny dla Polaka w śpiączce, co ma powstrzymać brytyjskich lekarzy przed odłączeniem aparatury podtrzymującej życie.

O komentarz tych wydarzeń poprosiliśmy prof. Jacka Hołówkę, filozofa i etyka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobne artykuły

iStock-514562090
Portugalia

Prezydent zawetował ustawę o eutanazji

30 listopada 2021
iStock-1303454849
8 listopada 2021
iStock-1183380600

Przespać pandemię

8 lutego 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.