Sejmowa Komisja Zdrowia:

Istotne zmiany w projekcie ustawy o ratunkowym dostępie do leków

Paweł Grzybowski

Opublikowano 11 maja 2017, 14:46

Paweł Grzybowski

Opublikowano 11 maja 2017, 14:46

Podczas czwartkowej Sejmowej Komisji Zdrowia posłowie dyskutowali nad poprawkami zgłoszonymi w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Poprawki odnosiły się do zmian w zasadach refundacji leków, zapisów o ograniczeniu uprawnień technikom farmaceutycznym do wydawania części leków w aptekach oraz przepisów stanowiących, że tabletki ellaOne będą dostępne tylko na receptę.

Dwa pierwsze wnioski, zgłoszone przez Platformę Obywatelską, zostały odrzucone.

Kolejne 7 poprawek , zgłoszonych przez Prawo i Sprawiedliwość, otrzymały pozytywną opinie komisji. Doprecyzowuja one przepisy zawarte w pierwotnym projekcie ustawy.

Ostatnią dyskutowaną poprawką, był wniosek zgłoszony przez Platformę Obywatelską dotyczący dostępu do leków antykoncepcyjnych ellaOne. Posłowie opozycji domagają zniknięcia zapisu z projektu ustawy.

- Nie ma uzasadnienia aby tabletki ellaOne miały być wydawane na receptę - oznajmiła Elżbieta Radziszewska - komu służy ta zmiana ustawy? Skąd taka fobia antykoncepcyjna? - pytała posłanka.

- Nie zajmujemy się ideologią, tylko kwestiami bezpieczeństwa w leczeniu - odpowiadał na zarzuty minister Tombarkiewicz - stąd nasza decyzja - dodał.

Po krótkiej dyskusji, przewodniczący Bartosz Arłukowicz przełożył głosowanie nad ostatnią poprawką na kolejne posiedzenie komisji zdrowia.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

sejmowa komisja zdrowia / ellaOne / ratunkowy dostęp do technologii lekowych
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30