Iwona Schymalla nagrodzona przez ministra zdrowia

Medexpress

Opublikowano 18 maja 2016, 09:57

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 18 maja 2016, 09:57

... odznakę "Za zasługi dla ochrony zdrowia".

Z okazji XX-lecia ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu w Ministerstwie Zdrowia odbyła się konferencja.
Ustawa, oraz towarzysząca jej interwencja adwokatów zdrowia z najróżniejszych środowisk, były kluczowe w kształtowaniu pozytywnych postaw zdrowotnych w naszym kraju. Doprowadziło to do fenomenalnego przyrostu zdrowia Polaków, spadku przedwczesnej umieralności, spadku zachorowań z powodu raka płuca i zawałów serca. Działalność ta została szeroko doceniona na świecie. Polskie ustawodawstwo antytytoniowe zostało uznane przez Światową Organizację Zdrowia za „przykład dla reszty świata” - mówił prof. dr hab. n. med. Witold A. Zatoński, prezes Fundacji „Promocja Zdrowia”.

Iwona Schymalla wspominała początki ustawy - Kiedy rozpoczynałam pracę w Telewizji Polskiej, właściwie od początku lat 90. miałam szczęście zajmować się tematyką zdrowotną. Wiedza Polaków na temat czynników ryzyka wielu chorób była znikoma, nie podejmowano zakrojonych na szeroką skalę działań profilaktycznych. W 1990 roku WHO ogłosiła Europę Środkową i Wschodnią regionem katastrofy zdrowotnej. Statystyczny Polak wypalał blisko 4 tysiące papierosów rocznie, wzrastała liczba chorych na raka płuc, rosła liczba zawałów. Konieczne było podjęcie pilnych działań, które zapobiegną katastrofie. Powstaje Fundacja Promocja Zdrowia, a jej założyciel prof. Witold Zatoński rozpoczyna misje pozyskiwania dla ruchu antynikotynowego w Polsce jak najszerszej grupy sprzymierzeńców. (...) Bardzo intensywnie zaangażowała się w ten proces TVP, a ja byłam odpowiedzialna za koordynację telewizyjnych działań, prowadziłam programy na ten temat , realizowałam reportaże. Od wczesnego poranka w programie Kawa czy Herbata? rozmawialiśmy o zdrowiu z lekarzami, pielęgniarkami, artystami, osobami, które w studiu telewizyjnym opowiadały jak udało się im rzucić palenie. Nasze programy, relacje z ważnych dla zdrowia wydarzeń i reportaże oglądało jednorazowo wiele milionów widzów, a więc przekaz miał ogromny zasięg. Polacy masowo zaczęli rzucać palenie a telewizja pomagała im w tym, budując motywację. (...) Dzięki konsekwentnie prowadzonej przez telewizję kampanii edukacyjnej wiele milionów Polaków przestało palić. To spektakularny przykład jak skuteczna może być telewizja w budowaniu świadomości zdrowotnej Polaków. Setki godzin antenowych, setki gości, studyjne programy na żywo, zaangażowanie wielu pracowników TVP, swoiste pospolite ruszenie dla zdrowia. Udało się także wykreować nowy wzorzec kulturowy, w którym palenie jest symbolem niewiedzy, zacofania i obciachu. Nie ma dymu w urzędach, instytucjach państwowych, restauracjach, szkołach. Polacy pokazali mądrość, determinację i stali się w kwestii palenia tytoniu liderami zdrowia w Europie.

Odznaka przyznawana jest przez ministra zdrowia w uznaniu osiągnięć w zakresie:

  • wprowadzania postępu w metodach diagnostycznych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych,
  • ochrony zdrowia ludności,
  • poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych,
  • profilaktyki, promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej,
  • kształcenia lub podnoszenia kwalifikacji pracowników ochrony zdrowia,
  • wybitnych osiągnięć i nienagannej pracy w resorcie zdrowia,
  • wdrażania i usprawniania metod pracy w jednostkach ochrony zdrowia,
  • rozwoju produkcji środków farmaceutycznych,
  • materiałów medycznych i urządzeń medycznych oraz nadzoru nad ich jakością,
  • rozwoju farmacji szpitalnej.
Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Iwona Schymalla
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30