Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Izraelski „nos” diagnostyczny

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 grudnia 2016 00:34

Izraelski „nos” diagnostyczny - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Naukowcy z Instytutu Technologii Technion w Hajfie skonstruowali matrycę nanoczujników, która jest w stanie wykryć w wydychanym powietrzu związki chemiczne charakterystyczne dla 17 chorób.

Urządzenie przetestowano na 2808 próbkach powietrza pobranego od 1404 osób z 5 krajów, z czego 813 chorowało na jedną z 17 branych po uwagę schorzeń.  

Matryca czujników była w stanie rozpoznać ze średnio 86-proc. skutecznością m.in. chorobę Parkinsona oraz nowotwory nerki, pęcherza moczowego, jajnika, płuca, prostaty, a także bardzo wczesne stadium raka żołądka.

– Przewaga naszego testu nad klasycznymi analizami płynów ustrojowych polega na jego bezinwazyjności i łatwości przeprowadzenia – podkreśla prof. Hossam Haick, którego badania umożliwiły skonstruowanie urządzenia.

Kolejnym krokiem, niezależnie od stałego poprawiania czułości i trafności elektronicznego „nosa”,  ma być opracowanie wersji urządzenia przeznaczonej do wbudowania w zwykłe smartfony (projekt SniffPhone). Moduł taki będzie na co dzień śledzić skład powietrza wydychanego przez właściciela urządzenia w czasie rozmów telefonicznych. W razie wykrycia niepokojących zmian użytkownik zostanie powiadomiony i stosownie poinstruowany. Wyraźnie pachnie to rewolucją w badaniach przesiewowych w kierunku wielu groźnych schorzeń…

Źródło: Technion / New Atlas

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także