Jak brytyjska służba zdrowia wykorzysta miliardowe zastrzyki środków?

Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 stycznia 2019, 12:01

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz Kobosz

Opublikowano 08 stycznia 2019, 12:01

Plan jest kontynuacją wdrażanej już od pewnego czasu strategii koncentracji na profilaktyce i wczesnym wykrywaniu chorób. Dlatego największe dawki finansowych iniekcji tafią do lekarzy rodzinnych, do placówek zajmujących się zdrowiem psychicznym oraz do opieki społecznej. Fundusze na podstawową opiekę zdrowotną mają wzrosnąć o co najmniej 4,5 miliarda funtów rocznie. W efekcie ma to odciążyć szpitale.

NHS chce też szerzej i efektywniej wykorzystywać nowoczesne technologie cyfrowe. Nowa mobilna aplikacja NHS App ma stać się dla pacjentów wygodnym „frontowym wejściem” do systemu ochrony zdrowia oraz źródłem wiarygodnych informacji na temat zdrowia.

Kolejnym celem inwestycji jest ograniczenie o 50 proc. odsetka poronień i śmiertelności okołoporodowej matek, zapobieżenie 150 tys. zawałów i udarów rocznie (między innymi dzięki stosowaniu testów genetycznych). Wcześniejsze wykrywanie chorób nowotworowych ma ocalić życie 55 tys. brytyjskich pacjentów onkologicznych rocznie.

– Dobrze, że powstał plan, który wyznacza NHS jasny kierunek i rozwiązuje wiele problemów, o których od dawna mówiliśmy – uważa prof. Carrie MacEwen, przewodnicząca the Academy of Medical Royal Colleges. – Teraz naszym zadaniem będzie dopilnowanie, by plan został właściwie wdrożony. Nie uda się to bez zaangażowania wszystkich pracowników ochrony zdrowia – podkreśla prof. MacEwen.

Pomimo wcześniejszych deklaracji, plan nie zawiera jednak konkretnych zapowiedzi terminu, do którego przywrócony ma zostać statutowy poziom „wydolności” systemu, mierzony np. średnim czasem oczekiwania w izbach przyjęć i na oddziałach ratunkowych (A&E).

Źródło: PharmaTimes

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

NHS / finansowanie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28