Jak farmaceuci są postrzegani przez pacjentów?

Fot. Thinkstock/Getty Images
O wynikach raportu „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019” opowiedziała w rozmowie Medexpressem Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Medexpress 2019-04-12 15:35

Jak Pani ocenia wyniki raportu „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019”?

Już dawno temu zauważyliśmy, że są podejmowane działania, które mają na celu osłabienie wizerunku farmaceuty. Choć ponad 90 proc. Polaków ufa farmaceutom, to nie wie, czego może od nich oczekiwać. Praca farmaceuty kojarzy się przede wszystkim ze sprzedażą leków. Celem Kampanii edukacyjnej „Po pierwsze farmaceuta” jest uzmysłowienie Polakom, jaka jest rola farmaceuty. Chcemy, aby nasi rodacy wiedzieli, że farmaceuta nie jest sprzedawcą, ale ekspertem od farmakoterapii i zdrowia. Dodam, że tylko 10 procent Polaków chodzi do apteki po poradę. Ponad 64 proc. Polaków wiedzę na temat leków zdobywa z internetu. Dążymy do tego, żeby pacjenci chcieli uzyskać od farmaceuty informacje dotyczące leków i porady w drobnych problemach leczniczych. Chcemy sprawować nadzór nad ich farmakoterapią.

Jakie działania są podejmowane, żeby osłabić wizerunek farmaceuty?

Chodzi o to, że farmaceuta przez tyle lat nie mógł wykonywać zawodu zgodnie z oczekiwaniami społeczeństwa. Jego rola została ograniczona do sprzedaży leków czy wydawania leków. Takie działania jak: porady czy opieka farmaceutyczna nie zostały wprowadzone. Musimy mieć regulację prawną, czyli ustawę o zawodzie, która umożliwi wykonywanie tych działań. Jesteśmy jedną z niewielu grup zawodów medycznych w Polsce, która nie posiada takiego aktu prawnego.

Jakie kroki podjęli już Państwo w celu utworzenia aktu prawnego?

Powstał ministerialny zespół, którego zadaniem było opracowanie projektu ustawy. Zespół zakończył działania. Teraz ustawa znajduje się na biurku ministra zdrowia. Oczekujemy, że projekt ustawy zostanie jak najszybciej opublikowany i skierowany do konsultacji społecznych.

Jak farmaceuci są postrzegani przez pacjentów?

Farmaceuci są postrzegani przez pacjentów przez pryzmat sprzedaży i znajomości leków. Farmaceuta nie jest sprzedawcą. Chcemy, aby pacjent postrzegał farmaceutę jako eksperta od jego farmakoterapii i eksperta od zdrowia. Należy zmienić postrzeganie farmaceuty. Z przykrością stwierdzam, że pacjenci nie wiedzą na czym polega zawód farmaceuty. Nie znają jego kompetencji, nie wiedzą, jakich wiadomości mogą od niego uzyskać.

Jak farmaceuci postrzegają swój zawód?

Bardzo dobrze. Farmaceuci kochają swój zawód. Angażują się w wykonywaną pracę. Z przeprowadzonych badań wynika, że farmaceuci zapytani o to, czy są zadowoleni ze swojej pracy w zdecydowanej większości odpowiedzieli tak (82,6%). Jestem dumna, że wykonuję ten zawód.

PDF

Zobacz także