Jak groźne jest grillowanie? Zbadają to naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego

Medexpress

Opublikowano 10 maja 2018, 12:51

Pixabay
Medexpress

Opublikowano 10 maja 2018, 12:51

Grillowana żywność może być niebezpieczna dla zdrowia - od lat alarmują lekarze. Podczas obróbki cieplnej mięsa czy warzyw wytwarzają się związki mogące doprowadzić do rozwoju nowotworów. To jednak nie jedyne zagrożenia, na które narażeni są miłośnicy smakołyków z rusztu. A tymi zajmą się naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.

Zbigniew Jelonek z UŚ zauważył, że większość autorów publikacji i badań koncentruje się na negatywnych skutkach procesu smażenia żywności na ruszcie, pomijając równie istotny skład paliw stałych i podpałek używanych w urządzeniach grillowych.

Moim celem będzie zatem przeanalizowanie dostępnych na polskim rynku brykietów i węgla drzewnego pod kątem występowania w nich substancji szkodliwych dla zdrowia ludzkiego i naszego środowiska – tłumaczy Zbigniew Jelonek. – Planuję ponadto opracować optymalnie najmniej szkodliwy skład wspomnianych paliw poprzez wykazanie wpływu zanieczyszczeń stałych na obrabianą termicznie żywność i ich eliminację w fazie produkcji węgli oraz brykietów, aby zmniejszyć emisję związków o działaniu rakotwórczym – dodaje.

Przeprowadzone dotychczas badania pokazały, że najbardziej narażonym na zanieczyszczenia produktem są brykiety z węgla drzewnego.

Wynika to zapewne z uwarunkowań produkcyjnych. Chciałbym podkreślić, że większość produktów z oznaczeniami producenta, numerem seryjnym oraz podanym certyfikatem spełnia normy zawartości niepożądanych dodatków. Niestety przebadane produkty, które są pozbawione ww. identyfikatorów, nie spełniają określonych norm, dlatego należy badać wyroby przed sprzedażą oraz – wyrywkowo – opakowania już dopuszczone do handlu – przekonuje Zbigniew Jelonek.

źródło: Uniwersytet Śląski

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

grill / Uniwersytet Śląski / substancje szkodliwe / Zbigniew Jelonek
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31