Wykorzystaj czas na życie

JAK KOMUNIKOWAĆ O CHOROBIE – warsztaty dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi

Medexpress

Opublikowano 27 lipca 2017, 08:28

Medexpress

Opublikowano 27 lipca 2017, 08:28

Warsztaty dla chorych
W ramach pierwszej edycji warsztatów, które odbyły się na jesieni ubiegłego roku celem kampanii było pokazanie pacjentkom, jak mogą aktywnie spędzać czas i co robić, aby oderwać się od bieżących problemów i w pełni wykorzystywać życie. Podczas spotkania chore uczyły się kaligrafii i uczestniczyły w warsztacie poświęconym modzie i pielęgnacji urody.
Druga edycja warsztatów skupiać się będzie na dobrej i skutecznej komunikacji. Chodzi
o komunikację pacjentów z rodzinami, bliskimi, ale także z lekarzami czy mediami, które
w dalszym ciągu nie wiedzą, jak traktować temat zaawansowanego raka piersi. Spotkanie miało charakter warsztatów praktycznych, bo z takich można skorzystać najbardziej. Zawsze warto rozmawiać – trudne tematy są jeszcze bardziej bolesne, jeśli pozostają w ukryciu. Zmowa milczenia nigdy nie przynosi nic dobrego – nic nie rozwiązuje się samo. Otwarte wyrażanie i ujawnianie swoich obaw i lęków zmniejsza natężenie przeżywanych emocji zarówno u pacjentki, jak i u bliskiej osoby, ale rozmawiać o trudnych emocjach trzeba się nauczyć. Rozmowa nie tylko rozładowuje napięcie, ale przede wszystkim daje poczucie bezpieczeństwa, co jest bardzo ważne w walce
z chorobą – powiedziała Anna Łabińska, psycholog-psychoonkolog z Opolskiego Centrum Onkologii. Kampania „Wykorzystaj czas na życie” powstała dla chorych na zaawansowanego raka piersi i ich bliskich, którzy często słysząc diagnozę „ma Pani nawrót” są przerażone, bo diagnoza kojarzy się z wyrokiem – śmiercią. Często w takiej sytuacji izolują się od społeczeństwa, bliskich, nie rozmawiają z nimi o swoich uczuciach – zamykając się w sobie czekają na nieuchronne. Rak piersi jest w Polsce rozpoznawany u ok. 18.000 kobiet, z czego u ok. 10% w stadium rozsiania. Działania edukacyjne i profilaktyka pierwotna sprawiły, że poprawiło się wykrywanie i leczenie wczesnego raka piersi. Nawet u 30-40% kobiet, u których rak piersi jest rozpoznany we wczesnym stadium, może jednak dojść do zaawansowania choroby.
Rak piersi postrzegany jest przez społeczeństwo jako choroba, która po pierwotnej diagnozie i odpowiednim leczeniu daje możliwość dalszego życia wolnego od choroby. Niestety historie kobiet z zaawansowanym rakiem piersi nie pokrywają się z tym przeświadczeniem.
Te kobiety muszą być leczone przewlekle do końca życia. To sprawia, że kobiety z zaawansowanym rakiem piersi, których rocznie przybywa ponad 6 tys., często czują się nierozumiane, zapomniane i odizolowane. O ich chorobie nie chce rozmawiać ani rodzina, ani koleżanki, które epizod pierwszej choroby mają za sobą i same obawiają się nawrotu. Panie żyjące z zaawansowanym rakiem piersi przyznają, że brakuje im wsparcia ze strony najbliższych. W związku z chorobą są też inaczej odbierane przez pracodawców, co często wiąże się ze spadkiem dochodów albo nawet z utratą pracy. Takie ograniczenie aktywności powoduje, że czują się nikomu niepotrzebne, a to z kolei sprawia, że nie mają motywacji do leczenia.
Rak piersi jest chorobą nieuleczalną, ale w tej chwili staje się chorobą przewlekłą. Dzięki nowym terapiom, które zostały zarejestrowane w ostatnim czasie można pacjentkom z nawrotem przedłużyć życie nawet o 10 lat i więcej. Oczywiście wszystko zależy od typu nowotworu, ale większość pacjentek z nawrotem ma HER2-ujemny, hormonozależny typ raka piersi, w którym rokowania są lepsze niż w pozostałych podtypach.
Celem kampanii „Wykorzystaj czas na życie” jest zmiana postrzegania zaawansowanego raka piersi, o którym w Polsce mówi się wciąż tak niewiele. Niestety o problemach chorych niewiele się mówi, bo debata publiczna skupia się przede wszystkim na profilaktyce i wczesnym etapie choroby, w którym możliwe jest szczęśliwe zakończenie. Dużym problemem dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi jest również brak informacji o możliwościach leczenia, o nowych nadziejach, które przynosi medycyna, o tym gdzie szukać pomocy i wsparcia – powiedziała Iwona Schymalla, Prezes Fundacji „Żyjmy Zdrowo”, organizatora kampanii „Wykorzystaj czas na życie”.
Oprócz warsztatów w Opolu organizatorzy zaplanowali także spotkania w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. Kampania ponownie otrzymała honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Partnerami kampanii są: Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych, Program Edukacji Onkologicznej, Fundacja „Tam i z powrotem", Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Federacja Stowarzyszeń Amazonki, Stowarzyszenie „Amazonki" Warszawa-Centrum, Fundacja „Rak'n'Roll", Fundacja Onkologiczna „Alivia", Fundacja Onkocafe oraz Fundacja OmeaLife. Kampania jest realizowana przy wsparciu finansowym Pfizer Polska.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

onkologia / rak / rak piersi / wykorzytaj czas na życie
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31