Jak medycyna estetyczna może wspomóc walkę z nadwagą i otyłością?

Irena Piekarska

Opublikowano 25 stycznia 2022, 11:49

Fot. Getty Images/iStockphoto
Irena Piekarska

Opublikowano 25 stycznia 2022, 11:49

Według badań CBOS zdecydowana większość osób deklarujących na początku roku chęć zmiany nawyków dietetycznych w celu pozbycia się nadwagi nie jest w stanie wytrwać w swoich zamiarach dłużej niż trzy miesiące. O tyle szkoda, że skuteczne i trwałe pozbycie się zbędnych kilogramów, zmiana stylu życia oraz utrwalenie nowych nawyków żywieniowych wymaga znacznie więcej czasu, najczęściej co najmniej roku. Brak wytrwałości zdaniem ekspertów często wynika z braku przemyślanej motywacji, prawdziwej gotowości do zmiany trybu życia, często wynikających z poprzednich nieudanych prób utraty wagi. Powodem jest także chwilowe uleganie modzie oraz z nierealna pogoń za wzorcami z social mediów. Do tego samodzielnie ustalane diety skutkują spadkiem energii, permanentnym uczuciem głodu, a w związku z tym niewspółmiernym do możliwości wysiłkiem. To podstawowe czynniki odbierające wolę walki. Jaka na to jest rada? Przede wszystkim skorzystanie ze wsparcia fachowców, nie tylko dietetyków, ale także lekarzy, fizjoterapeutów i w miarę możliwości również z dobrodziejstw, jakie oferuje medycyna estetyczna. Wyznaczanie krótkich etapów, które pozwolą w szybszym tempie cieszyć się z realizacji celów co jest najlepszą motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań

O tym do czego prowadzi nadwaga i otyłość powiedziano już tak wiele, że wydawać by się mogło, iż każdy człowiek dotknięty przez ten problem poważnie weźmie sobie do serca przestrogi. Ponad wszelką wątpliwość udowodniono przecież, że nadmierna masa ciała jest cywilizacyjnym problemem zarówno dorosłych jak dzieci i młodzieży prowadzącym do wielu chorób i przyspieszającym starzenie się organizmu. Chodzi zresztą nie tylko o zdrowie fizyczne, ale także psychiczne i funkcjonowanie społeczne. Do dbania o zdrowe ciało z pewnością nie zachęcają też obowiązujące trendy, które mówią, że warto je kochać bez względu ilość tkanki tłuszczowej. Jednak jak podkreśla nasz ekspert dr Barbara Jerschina, akceptacja siebie nie powinna wykluczać troski o zdrowie. Trendy w ramach których aprobuje się nadwagę są z medycznego punktu widzenia niebezpieczne. Wprawdzie każdy dorosły ma prawo do decydowania o sobie i może postanowić, że sylwetka, waga są mu obojętne. Ale czy warto wobec siebie prowadzić destrukcyjną gospodarkę? Doświadczać problemów zdrowotnych 20, 30 lat przed czasem. Właściwie odpowiedź narzuca się sama. Zdrowie powinniśmy traktować odpowiedzialnie bez względu na panujące mody. Problemy z nadwagą to istotny czynnik ryzyka jego pogorszenia a wręcz utraty – podkreśla doktor Jerschina.

Najlepszą gwarancja sukcesu w skutecznej walce z nadwagą i otyłością jest odpowiednie medyczne wsparcie i holistyczne potraktowanie problemu. Poza dietą i ćwiczeniami, suplementami wpływającymi na metabolizm mamy dodatkowe narzędzia jakim są kosmetologia i medycyna estetyczna. Proces pozbywania się zbędnych kilogramów wymaga działania na wielu frontach naraz. Najważniejsza jest stworzona przez profesjonalistę pełnowartościowa dieta, zapewniającą dostarczenie wszystkich koniecznych składników: białka, tłuszczów, węglowodanów złożonych, która utrwali właściwe nawyki żywieniowe, wysiłek fizyczny. W niektórych przypadkach przydaje się wsparcie psychologiczne.

Nowoczesne technologie medyczne również pomagają pozbyć się miejscowej tkanki tłuszczowej oraz działają skutecznie na ujędrnienie i obkurczenie skóry. Przy dużej utracie wagi ma to ogromne znaczenie. Optymalnym rozwiązaniem, przyspieszającym proces odchudzania jest wdrożenie od samego początku, zabiegów poprawiających jędrność skóry oraz eliminację zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. To sprawdza się bez względu na to czy prowadzimy dietę czy wręcz przygotowujemy się do operacji bariatrycznej. Skóra u osób otyłych jest siłą rzeczy rozciągnięta, więc kiedy pozbywamy się tkanki tłuszczowej zostajemy z jej nadmiarem. Nie ma szans, żeby obkurczyła się sama i wróciła do stanu sprzed 20-30 kilogramów. Nawet utrata 5-10 kilogramów jest widoczna na skórze ciała lub na twarzy. Im jesteśmy starsi tym bardziej daje się to zauważyć. Nawet jeśli w poważniejszych przypadkach przewidujemy operacje plastyczną np. brzucha to lepiej wykonać ją na dobrze zregenerowanej i przygotowanej skórze. Jeżeli zaczniemy zabiegi na początku odchudzania to efekt będzie znakomity, ramiona, uda, plecy nie będą wymagały dalszych ingerencji - potwierdza doktor Jerschina W przypadku dużej utraty wagi jedynie brzuch jest naprawdę trudny do skorygowania. Ten obszar ciała wymaga bardzo systematycznych działań i dobrze zaplanowanych protokołów medycznych.

Medycyna estetyczna oferuje dwa rodzaje zabiegów. Pierwsze to zabiegi, które można wykonywać regularnie, profilaktycznie jeśli skóra jest jeszcze w dobrej kondycji. Chłodzące, zimne z zastosowaniem fali dźwiękowej pozwalają zdrenować i ujędrnić skórę, ale też pozbyć się obrzęków. Zimno obkurcza tkanki. Działa drenująco i delikatnie odchudzająco podobnie jak zimny prysznic. Jeżeli schłodzimy ciało to organizm pobudza termogenezę. Normalnie schłodzenie ciała jest groźne dla życia, więc organizm za wszelka cenę chce przywrócić właściwa temperaturę i na to idzie ogromna ilość energii, która jest także pobierana z tkanki tłuszczowej. Jeśli chodzi o utrzymanie kondycji skóry, to zabiegi ciepłe i zimne działają podobnie. Stymulują, powodują przekrwienie, silne rozgrzanie. To działa nie tylko na skórę, ale też na powięzi, stawy, mięśnie. Ciepłe zabiegi wykorzystujące radiofrekwencję stymulują procesy życiowe w tkankach i wpływają na uelastycznienie skóry. Ciepło działa na tkankę tłuszczową, pobudza komórki do tego, by pozbyły się kwasów tłuszczowych. Te zabiegi działają lekko odchudzająco a przede wszystkim ujędrniająco. Obkurczają kolagen. Mamy też zabiegi typowo drenujące takie jak Iconne, Cosmosoft, Redustim. Oprócz drenażu ciśnieniowego, który usuwa nadmiar płynu, dodatkowo jest w nich stosowane pole magnetyczne Wywołuje ono m.in. skurcz mięśni gładkich w narządach trzewnych, a energia do skurczu jest czerpana z okolicznej tkanki tłuszczowej. Do tego bardzo skuteczne działające na innych zasadach Clatuu Alpha i Onda. Są też zabiegi, które skutecznie działają na zniszczenie komórek tłuszczowych. Silne ultradźwięki, np Scizer HIFU. To najsilniejsza broń medycznej technologii skoncentrowanych ultradźwięków (HIFU) stworzona specjalnie do zwalczania większych depozytów tkanki tłuszczowej i cellulitu. Skuteczne jest też wykorzystanie silnego zmrożenia. Ostateczne efekty są widoczne po kilku tygodniach i są trwałe. Od wielu lat stosowane są iniekcje rozpuszczające tkankę tłuszczową np. lipoliza iniekcyjna. Polega ona na modelowaniu sylwetki przy pomocy zastrzyków z substancji powodującej nieodwracalne uszkodzenia komórek tłuszczowych. Efekty tych zabiegów są stosunkowo szybko zauważalne i są również trwałe. Utrzymanie niższej wagi jest warunkiem uzyskania satysfakcjonujących, ugruntowanych rezultatów. Rodzaj i kolejność zabiegów powinien zaproponować lekarz, mając też wzgląd na możliwości finansowe pacjenta.

Konsultacja medyczna: doktor Barbara Jerschina, lekarz internista, ekspert medycyny przeciwstarzeniowej i estetycznej. Właścicielka Kliniki Barbara Jerschina Face &Body Clinic

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

nadwaga / postanowienia noworoczne / medycyna estetyczna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31