Jak wypada Polska w dziedzinie transplantologii na tle innych krajów ?

Thinkstock/GettyImages
- Są kraje, które mają mniej dawców nerek niż Polska - powiedziała w rozmowie z Medexpressem prof. dr hab.n. med. Magdalena Durlik.
Medexpress 2018-03-28 09:30

Na pytanie Medexpressu, jak wypada Polska w dziedzinie transplantologii na tle innych krajów europejskich, Magdalena Durlik odpowiedziała, że całkiem dobrze. - Jesteśmy w środku Europy - powiedziała.

Na milion mieszkańców wykonano w 2016 roku w Polsce 28,7 przeszczepów nerek, podczas gdy w Hiszpanii 65. - Są kraje, które mają mniej zmarłych dawców nerek niż Polska - zaznaczyła. Należą do nich Niemcy, które mają duży problem z pozyskiwaniem dawców. W Polsce na milion mieszkańców w 2016 roku było średnio 14 zmarłych dawców zaś w Niemczech 10,6.

Durlik powiedziała, że Wielka Brytania i Holandia zwiększyła liczbę dawców. Wyjaśniła, iż kraje te wprowadziły pobieranie narządów po zatrzymaniu krążenia u pacjenta (stanowią one do 65 proc. wszystkich pobrań narządów). - W Polsce metoda ta jest dopiero wprowadzana - powiedziała Durlik. Wyjaśniła, iż jest to kosztowna procedura, bo trzeba mieć system dotleniający narządy. - Z tego co wiem jeden lub dwa ośrodki w Polsce stosują ten sprzęt do pobierania nerek po zatrzymaniu krążenia - wyjaśniła.

PDF

Zobacz także