Jaki jest potencjał tkanki tłuszczowej?

478351717
Eksperci z dziedziny dietetyki co roku alarmują o wzroście nadwagi wśród naszych rodaków. Według nich już ponad połowa Polaków cierpi na nadwyżkę kilogramów, z czego większość to mężczyźni.
Medexpress 2020-02-03 07:30

Nadwaga może prowadzić do otyłości, a ta do wielu schorzeń i chorób dotyczących między innymi układu krążenia. Jednak radykalna walka z tkanką tłuszczową może przynieść również fatalne skutki. Jak zachować złoty środek i do czego może być nam potrzebna tkanka tłuszczowa?

Znaczenie i zawartość tkanki tłuszczowej w ciele człowieka

Tkanka tłuszczowa jest jedną z części ciała człowieka. Bierze udział w wielu procesach fizjologicznych. Jest sposobem naszego organizmu na magazynowanie energii, a także tworzy dodatkową izolację termiczną. Ponadto u kobiet właśnie tkanka tłuszczowa ma wpływ na produkcję estrogenu i odpowiada za regularne miesiączki. Nie da się całkowicie wyeliminować tłuszczu z naszego organizmu. Zbyt niski poziom może być bardziej szkodliwy dla naszego funkcjonowania niż otyłość. Tkanka tłuszczowa przyczynia się do produkcji ciepła, dlatego jej zawartość w okolicach ważnych narządów jest wręcz wskazana. Często u pań zbyt niski poziom tłuszczu prowadzi także do zaburzenia procesów miesiączkowych. Dlatego przyjmuje się, że tłuszcz u zdrowego mężczyzny powinien być na poziomie około 15 procent całej masy ciała. U kobiet za najzdrowszy uznawany jest poziom 20 procent.

Pobieranie i bankowanie komórek macierzystych

Jeszcze jednym dobrodziejstwem, jakie daje nam tkanka tłuszczowa, jest spora zawartość komórek macierzystych. To właśnie one mają zdolność do namnażania, co często wykorzystywane jest w medycynie. Komórki macierzysty pozyskiwane są z tłuszczu z okolic brzucha, pośladków lub innej części ciała. Następnie materiał jest izolowany i trafia do banku komórek macierzystych.
Pobieranie komórek zajmuje niespełna godzinę. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym i zaraz po nim pacjent może wrócić do domu. Niektóre kliniki zajmują się także przechowywaniem wyizolowanych komórek macierzystych, dzięki czemu można użyć ich nawet po kilku latach od pobrania. Zamrożone komórki nie starzeją się i pozostaną w takim samym stanie nawet do 30 lat. Komórki macierzyste od lat badane są pod kątem leczenia różnych chorób i schorzeń. Zauważalny jest ich wpływ na choroby onkologiczne, a także związane z układem krążenia i krwionośnym. Komórki macierzyste można wykorzystywać także do leczenia stanów zapalnych i zwyrodnień. Przydają się podczas zabiegów odmładzających skórę, a nawet przy modelowaniu piersi i leczeniu zwyrodnień stawów. Warto pamiętać o dobroczynnych właściwościach tkanki tłuszczowej, zanim zbyt drastycznie zaczniemy z nią walczyć.

Artykuł powstał we współpracy z
Horizon Medical Center
Domaniewska 39A, Warszawa
(Horizon Plaza)

PDF

Zobacz także