Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jakie będą zmiany ws. ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 marca 2020 12:22

Jakie będą zmiany ws. ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W piątek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało nowelizację projektu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu epidemii.

Poniżej zamieszczamy uzasadnienie projektu.

Projektowane rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 46 ust. 2 i 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374). Wydanie rozporządzenia jest związane ze zwalczaniem epidemii COVID-19. Dokonuje ono zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 491 i 522), zwanego dalej „rozporządzeniem o stanie epidemii”.

Konieczna jest korekta ograniczeń w zakresie przemieszczenia się na obszarze kraju, wprowadzonych rozporządzeniem ministra zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. poz. 522), którym uchylono dotychczasowy § 2 w ust. 6 pkt 1 wyłączający obowiązek odbywania kwarantanny i przekazywania Straży Granicznej informacji kontaktowych i lokalizacyjnych przez osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub państwie sąsiadującym.

Powyższa zmiana wprowadziła obowiązek, o którym mowa w § 2 ust. 2 rozporządzenia o stanie epidemii, w odniesieniu do m.in. pracowników kolejowych wykonujących czynności zawodowe związane ze stosunkiem pracy lub umową cywilnoprawną, ale także zadania służbowe związane ze wykonywaniem międzynarodowego kolejowego transportu towarowego, pozostawiając przy tym w mocy wyłączenie tego obowiązku w odniesieniu do załóg statków morskich lub powietrznych, czy kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego. Taka zmiana powoduje poważne zakłócenia, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwi międzynarodowy kolejowy transport towarów do Rzeczypospolitej Polskiej, który w obecnej sytuacji międzynarodowej, społecznej i zdrowotnej wydaje się być bezpieczniejszy od pozostałych gałęzi transportu.

Mając na względzie równoprawne traktowanie pracowników transportu oraz umożliwienie dalszego realizowania zadań w sektorze międzynarodowego kolejowego transportu towarów, wprowadza się zmianę w § 2 w ust. 6 polegającą na dodaniu pkt 5 wyłączającego stosowanie § 2 ust. 2 w odniesieniu do pracowników stanowiących obsadę pociągu oraz innych pracowników niezbędnych do realizacji usług międzynarodowego kolejowego transportu towarowego, w szczególności takich jak:

1) maszyniści,

2) ajenci/ operatorzy handlowi,

3) rewidenci taboru/ odprawiacze pociągu,

4) kierowcy samochodów dowożących ww. personel do miejsca wykonywania czynności służbowych.

Utrzymanie ograniczeń o których mowa w § 2 ust. 2 rozporządzenia o stanie epidemii w odniesieniu do ww. grup pracowników powodowałoby również poważne straty materialne i niematerialne (wizerunkowe i rynkowe) przedsiębiorców działających na międzynarodowym towarowym rynku kolejowym.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem ogłoszenia – zgodnie z art. 46 ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Rozporządzenie nie wymaga przedstawienia właściwym organom i instytucjom Unii Europejskiej, w tym Europejskiemu Bankowi Centralnemu, w celu uzyskania opinii, dokonania powiadomienia, konsultacji lub uzgodnienia.

Rozporządzenie nie podlega notyfikacji zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597).

Rozporządzenie wpływa na działalność mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, jeżeli prowadzą oni działalność związaną z ograniczeniami przewidzianymi w rozporządzeniu.

Rozporządzenie nie jest sprzeczne z prawem Unii Europejskiej.

Źródło: RCL

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także