Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jakie limity przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 28 czerwca 2021 08:42

Jakie limity przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
RCL opublikowało projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym.

Projekt rozporządzenia określa limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym w roku akademickim 2021/2022.

Określenie limitu przyjęć na studia na ww. kierunki zostało sporządzone w podziale na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim, jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim oraz jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski, z podziałem na uczelnie posiadające uprawnienia do kształcenia na danym kierunku.

Na kierunku lekarskim projektowany limit miejsc ogółem wynosi 9 029 miejsc (w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i obcokrajowców wynosi 5 449 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 1 756 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 1 824 miejsc).

Natomiast na kierunku lekarsko-dentystycznym projektowany limit wynosi 1 342 miejsc (w tym na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych w języku polskim dla obywateli polskich i obcokrajowców wynosi 828 miejsc, na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów niestacjonarnych w języku polskim 228 miejsc oraz na jednolitych studiach magisterskich prowadzonych w formie studiów stacjonarnych lub niestacjonarnych w języku innym niż język polski 286 miejsc).

W porównaniu do limitów przyznanych na rok akademicki 2020/2021 w roku akademickim 2021/2022 ogólny limit przyjęć na studia na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym zwiększył się o 654 miejsc, w tym na kierunku lekarskim i lekarsko dentystycznym na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim limit został zwiększony o 341 miejsc, na kierunkach lekarskim i lekarsko-dentystycznym prowadzonych w formie jednolitych studiów magisterskich prowadzonych w formie niestacjonarnej w języku polskim limit zwiększył się o 484 miejsca, zaś na studia prowadzone w języku innym niż język polski uległ zmniejszeniu łącznie o 171 miejsc.

Projekt rozporządzenia nie był skierowany do pre-konsultacji.

Projekt rozporządzenia zostanie przesłany do konsultacji publicznych i opiniowania na 7 dni do następujących podmiotów: Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych oraz uczelni prowadzących kształcenie na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym, Naczelnej Izby Lekarskiej, Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych, Naczelnej Izby Aptekarskiej, Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Krajowej Izby Fizjoterapeutów, Centrum Egzaminów Medycznych, Centrum e-Zdrowia, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej, Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia „Porozumienie Zielonogórskie”, Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia, Federacji Związków Pracodawców Zakładów Opieki Zdrowotnej, Forum Związków Zawodowych, Krajowego Sekretariatu Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność 80”, Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Konfederacji „Lewiatan”, Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia „Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie”, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Położnych, Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej, Związku Pracodawców - Business Centre Club, Związku Rzemiosła Polskiego, Rady Dialogu Społecznego, Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Medycyny, Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, Polskie Stowarzyszenie Stomatologiczne, Krajowej Reprezentacji Doktorantów i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Projekt zostanie udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej ministra zdrowia, zgodnie
z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa (Dz. U. z 2017 r. poz. 248) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Rządowego Centrum Legislacji w serwisie „Rządowy Proces Legislacyjny”, zgodnie z uchwałą nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. – Regulamin pracy Rady Ministrów (M. P. z 2016 r. poz. 1006, z późn. zm.).

Wyniki konsultacji publicznych i opiniowania zostaną zawarte w raporcie z konsultacji publicznych i opiniowania, który zostanie załączony do niniejszego OSR.

Liczba miejsc na jednolite studia magisterskie prowadzone w formie studiów stacjonarnych w języku polskim na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym w stosunku do roku akademickiego 2020/2021 w uczelniach nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw zdrowia zostanie w całokształcie zwiększona o 45 miejsc ( w tym wzrost o 50 miejsc na kierunek lekarski i zmniejszenie liczby miejsc o 5 na kierunek lekarsko-dentystyczny). Skutki finansowe związane z wejściem w życie przedmiotowego rozporządzenia zostaną pokryte w ramach limitu przyznanego dla części 46 – Zdrowie i nie będą stanowić podstawy do ubiegania się o jego zwiększanie w kolejnych latach budżetowych.

Wydatki związane z projektowanym limitem przyjęć na studia medyczne w uczelniach publicznych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki zostaną sfinansowane przez poszczególne uczelnie w ramach środków określonych na podstawie rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z dnia 9 września 2019 r. w sprawie sposobu podziału środków finansowych na utrzymanie i rozwój potencjału dydaktycznego oraz potencjału badawczego znajdujących się w dyspozycji ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki oraz na zadania związane z utrzymaniem powietrznych statków szkolnych i specjalistycznych ośrodków szkoleniowych kadr powietrznych (Dz. U. 2019, poz. 1838). Zwiększenia limitu przyjęć na studia dokonywane przez poszczególne uczelnie nie będzie stanowić podstawy do ubiegania się o dodatkowe środki z budżetu państwa, a zadania te będą realizowane w ramach własnych środków, w tym subwencji z budżetu państwa określonych na podstawie właściwych przepisów.

Środki przekazywane przez ministra obrony narodowej na kształcenie lekarzy na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi będą zapewnione w ramach limitu wydatków obronnych wyliczanych zgodnie z regułą zawartą w art. 7 ustawy z dnia 25 maja 2001 r. o przebudowie i modernizacji, technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1453 i 2020), bez konieczności dodatkowego ich zwiększania ponad ustawowo przyjęty wskaźnik.

W ramach uczelni kształcących na kierunku lekarskim lub lekarsko-dentystycznym możemy wyróżnić:

  1. uczelnie publiczne, które otrzymują środki finansowe z budżetu państwa, przekazywane przez ministra właściwego do spraw zdrowia na prowadzenie działalności dydaktycznej (z przeznaczeniem na prowadzenie studiów w trybie stacjonarnym, w języku polskim): Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Łodzi (wydział cywilny), Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu;
  2. uczelnie publiczne, które otrzymują z budżetu państwa środki na kształcenie lekarzy, przekazywane przez ministra obrony narodowej: Uniwersytet Medyczny w Łodzi – Wydział Wojskowo-Lekarski, w zakresie w jakim prowadzi kształcenie na potrzeby wojska;
  3. uczelnie publiczne, które otrzymują środki z budżetu państwa przekazywane przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;
  4. uczelnie niepubliczne, które koszty kształcenia pokrywają z przychodów własnych (prowadzą studia wyłącznie na zasadzie odpłatności): Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego z siedzibą w Krakowie, Uczelnia Łazarskiego z siedzibą w Warszawie, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach z siedzibą w Katowicach oraz Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej - Curie w Warszawie.

Polityka ministra właściwego do spraw zdrowia zmierzająca do zwiększania limitów przyjęć na studia na uczelniach na kierunkach lekarskich jest podyktowana przede wszystkim zapotrzebowaniem rynku pracy na absolwentów ww. kierunku. Wiąże się to z potrzebą zapewnienia każdemu pacjentowi swobodnego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

Źródło: RCL

Tematy

RCL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)