II Międzynarodowy Kongres Patient Empowerment

Jawni, przejrzyści, odpowiedzialni. Współpraca i dialog organizacji pozarządowych z organizacjami państwa

Medexpress

Opublikowano 20 marca 2018, 07:43

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 20 marca 2018, 07:43

Jak wygląda współpraca organizacji pozarządowych z Ministerstwem Zdrowia?

Obserwujemy, że od kilku lat ta współpraca układa się coraz lepiej i możemy już nazwać ją dialogiem partnerskim. Mamy nadzieję, że ta formuła będzie kontynuowana. Chcielibyśmy, aby pewne formy współpracy zostały sformalizowane tak, aby każda z organizacji pacjentów wiedziała, w jaki sposób kontaktować się i współpracować z Ministerstwem Zdrowia. I z wzajemnością, czyli jak MZ może współpracować z organizacjami pacjenckimi, by wszystko było przejrzyste i transparentne.

Zatem, jakie są największe potrzeby organizacji pacjenckich?

To potrzeba w ogóle całościowego dialogu na temat sytuacji pacjentów w polskim systemie zdrowia oraz uwzględnienie głosów pacjentów, ich rekomendacji, wiedzy i doświadczenia w tworzeniu nowych rozwiązań. Wiemy, że za chwilę ma się rozpocząć narodowa debata o zdrowiu, do której jesteśmy zaproszeni. I pokładamy w niej duże nadzieje, bo mówimy w tej chwili o zmianach systemowych, kompleksowym i bardziej koordynowanym leczeniu oraz takim właśnie stałym partnerstwie organizacji pacjentów z instytucjami ochrony zdrowia.

Przed nami II międzynarodowy Kongres Patient Empowerment. O czym będzie panel „Jawni, przejrzyści, odpowiedzialni. Współpraca i dialog organizacji pozarządowych z organizacjami państwa”?

Serdecznie zapraszam do udziału w całym Kongresie Patient Empowerment oraz do udziału w panelu „Jawni, przejrzyści, odpowiedzialni. Współpraca i dialog organizacji pozarządowych z organizacjami państwa”, który wieńczy kongres. Myślę, że będzie to bardzo ciekawa dyskusja. Zaprosiliśmy do niej przedstawicieli różnych instytucji państwowych, jak Ministerstwo Zdrowia i NFZ, a także przedstawicieli sektora farmaceutycznego. I chcemy porozmawiać o tym jak te instytucje, osoby odpowiedzialne, widzą rolę organizacji pacjentów w systemie ochrony zdrowia, formy współpracy i czy mamy do siebie wzajem zaufanie i czy jesteśmy w stanie współpracować na wszystkich poziomach prac, czy jesteśmy otwarci na tę współpracę, czy te instytucje dostrzegają też pewne niuanse i obawy we współpracy z organizacjami. Chcielibyśmy rozwijać się i profesjonalizować nasze działania tak, by były one transparentne i przejrzyste oraz umożliwiały tę stałą współpracę na rzecz praw i dobra pacjentów w Polsce.

Skąd potrzeba, aby o tym mówić?

Dialog, który buduje się od lat, nigdy nie był w żaden sposób sformalizowany. Nie było też dyskusji na temat wzajemnych potrzeb. Powstaje wiele różnych ciał, zespołów, a chcielibyśmy cofnąć się do początku i porozmawiać o idei dialogu, jak on powinien wyglądać, wzorując się na doświadczeniach, które już mamy w systemie ochrony zdrowia. Wiele rzeczy dotyczących współpracy już zostało przygotowanych. Jest więc teraz dobry czas, aby rozpocząć taką dyskusję i usystematyzować dialog w całym systemie zdrowia. Nie mówimy o dialogu tylko z MZ, ale ze wszystkimi podmiotami, które funkcjonują w tym systemie.

Udział w kongresie Patient Empowerment jest bezpłatny.

Więcej informacji i rejestracja na stronie www.komunikacjazdrowotna.pl.
Kontakt: biuro@komunikacjazdrowotna.pl oraz pod numerem tel. 530 333 834

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Ministerstwo Zdrowia / Beata Ambroziewicz / orgnaizacje pozarządowe
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31