Jeden z najdroższych leków świata refundowany w Polsce

Źródło: MZ
Ministerstwo Zdrowia zrefunduje lek sierocy. Jest decyzja.
Medexpress 2017-12-21 10:33

Soliris (ekulizumab) - określany mianem jednego z najdroższych leków świata będzie refundowany w Polsce.

- Zdecydowaliśmy się na dopisanie do listy refundacyjnej jeszcze jednego leku – ekulizumabu, od dawna postulowanego w programie leczenia atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego, czyli aHUS oraz w leczeniu napadowej nocnej hemoglobinurii - powiedział w rozmowie z redakcją Medexpressu wiceminister zdrowia Marcin Czech. - To dotyczy chorych dzieci, które muszą być dializowane, a część z nich jest zakwalifikowana do przeszczepu, który jest możliwy dzięki osłonie tego leku.

Mimo że terapia jest bardzo droga Ministerstwo Zdrowia znalazło pieniądze. - Po długich rozmowach, pertraktacjach po stronie płatnika i dobrym roku gospodarczym, doszliśmy do wniosku, że musimy pomóc małym pacjentom, dla których lek ten to jedyna opcja terapeutyczna. Negocjacje trwały dość długo, były trudne i złożone. Producent zgodził się przyjąć warunki proponowane przez MZ - powiedział Marcin Czech.

Minister podkreśla, że resort zdrowia będzie przyglądać się każdej wydanej złotówce. Nad kontrolą wydatków będzie czuwać zespół koordynacyjny ds. leczenia atypowego zespołu hemolityczno-mocznicowego oraz zespół koordynacyjny ds. leczenia napadowej hemoglobinurii, a pacjenci będą śledzeni w rejestrach.

Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że w pierwszym roku z terapii skorzysta kilkoro dzieci, które w tej chwili oczekują na leczenie w CZD.

Jak wyjaśnia minister, konsekwencje budżetowe tej refundacji nie będą takie, jak w przypadku chorób o dużym rozpowszechnieniu. - Ta decyzja jest wyjątkowa, jest absolutnie unikatowa, jeśli chodzi o naszą logikę podejmowania decyzji refundacyjnych. Musimy zmienić podejście do leczenia chorób rzadkich i ultrarzadkich - zapowiedział minister Marcin Czech.

PDF

Zobacz także