Jednorazowa szczepionka przeciw grypie?

Fot. Thinkstock / Getty Images
Naukowcy testują nowy rodzaj szczepionki przeciwko wirusom grypy. W przeciwieństwie do preparatów stosowanych obecnie, nowej szczepionki nie trzeba będzie podawać co sezon.
Tomasz Kobosz 2016-10-04 09:00

Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na grypę każdego roku umiera od 250-500 tys. ludzi. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie pozostają szczepienia ochronne, jednak nie jest to metoda pozbawiona wad – jedną z nich jest konieczność corocznego opracowywania nowego wariantu szczepionki i powtarzanie szczepień co sezon.

Kanadyjsko-amerykański zespół naukowców odkrył klasę przeciwciał, które są w stanie zneutralizować najgroźniejsze spośród typów wirusa grypy. Skierowane są one przeciwko tym strukturą wirusa, które pozostają niezmienne, pomimo mutacji wpływających na inne jego części.

Co więcej, badane przeciwciała wyjątkowo skutecznie stymulują limfocyty gospodarza do niszczenia zainfekowanych wirusem komórek.

Jeśli dalsze prace zespołu naukowców potoczą się pomyślnie, uniwersalna szczepionka przeciwko grypie może być gotowa w ciągu 5 lat.

Źródło: Science World Report

PDF

Zobacz także