Jest decyzja prokuratury w sprawie STOP NOP

nil
Medexpress 2020-07-08 12:30

Przypomnijmy: 16 października 2019 r. na Facebooku w ramach konta społecznościowego, którym dysponuje STOP NOP, we wpisie zasugerowano jakoby lekarze anestezjolodzy w polskich placówkach służby zdrowia doprowadzali do śmierci pacjentów.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej ze wszystkimi Prezesami Okręgowych Rad Lekarskich złożyli do Prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w celu wszczęcia postępowania.

Tymczasem, jak informuje NIL, Prokuratura Rejonowa Warszawa Mokotów odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie komunikatu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepionkach STOP NOP z 2019 r. wobec - jak stwierdzono w postanowieniu z dnia 26 czerwca 2020 r. „braku interesu społecznego w objęciu ściganiem z urzędu występku prywatnoskargowego”.

W opinii samorządu lekarskiego brak adekwatnej reakcji ze strony Prokuratury jest niezrozumiały – tego rodzaju treści są szkodliwe nie tylko dla środowiska medycznego, ale przede wszystkim dla pacjentów. Podważają zaufanie wobec lekarzy oraz wzbudzają obawy przed korzystaniem z opieki medycznej, co jest groźne dla stanu zdrowia obywateli.

Zdaniem środowiska lekarskiego to właśnie interes społeczny przemawia za tym, aby karygodne zachowania, które zostały zasygnalizowane Prokuraturze spotkały się z szybką i stanowczą reakcją właściwych organów państwa. Lekceważenie hejterskich zachowań i pobłażliwość jedynie rozzuchwalają sprawców. Na to nie może być zgody.

Źródło: NIL

PDF

Zobacz także