Jest już projekt listopadowej listy leków refundowanych

Fot. Getty Images/iStockphoto
Opublikowano projekt listopadowej listy leków refundowanych.
Medexpress 2019-10-21 13:45

Nowa lista leków refundowanych zacznie obowiązywać od 1 listopada 2019 roku.

Na co mogą liczyć pacjenci?

Pacjenci z cukrzycą typu II mogą liczyć na dobre wieści, ponieważ rozszerzono wykaz leków refundowanych o innowacyjną grupę leków, mianowicie o inhibitory SGLT-2 (flozyny). To spory sukces, że na liście znalazły się własnie te leki: Invocana (100 mg), Forxiga (10 mg) oraz Jardiance (10 mg).

Flozyny będą dostępne także dla cukrzyków będących przed włączeniem insuliny. Dotyczy to pacjentów leczonych, co najmniej dwoma, doustnymi lekami hipoglikemizującymi (zwierającymi hemoglobinę glikowaną) na poziomie 8 proc., a także objętych wysokim ryzykiem sercowo-naczyniowym.

Na liście znajdziemy również opatrunki UrgoStar, wykorzystywane w leczeniu stopy cukrzycowej.

Dla pacjentów chorych na SM dostępny będzie lek - ocrelizumab, refundowany w dwóch postaciach pierwotnie postępującej i rzutowo-remisyjnej. Z kolei, kladrybina w formie tabletek zalecany będzie w rzutowo-remisyjnej postaci SM.

- Lek stosowany jest w 1, 2, 13 i 14 miesiącu przez 5 dni. W 3 i 4 roku leczenie nie jest już wymagane dla 94 proc. populacji. Ważny jest np. dla kobiet planujących ciąże - pokreślił wiceminister Miłkowski.

Ważnym punktem jest poprawa dostępności rehabilitacji dla pacjentów z SM, zwłaszcza dla niekorzystających z programów lekowych - podkreślił wiceminister zdrowia, Maciej Miłkowski.

Lista refundacyjna: TU

PDF

Zobacz także