Warszawa: Jest kontrakt dla położnictwa i neonatologii szpitala WUM

Zdj. Facebook
Najnowocześniejszy szpital dziecięcy w Polsce nie był w pełni wykorzystywany. Teraz się to zmieni.
Alicja Dusza 2017-09-13 11:11

Klinika Położnictwa i Perinatologii WUM, a także oddział neonatologiczny dostały kontrakt z NFZ.

W rozmowie z Medexpressem prof. Piotr Węgrzyn kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii WUM powiedział, że szpital wygrał postępowanie konkursowe i od października pacjentki będą mogły planować porody w szpitalu. Wcześniej do kliniki mogły trafiać pacjentki tylko w stanach nagłych z już rozpoczętą akcją porodową.

Zdaniem prof. Mirosław Wielgosia krajowego konsultanta w dziedzinie perinatologii, który jest jednocześnie rektorem WUM nie powinien być to oddział dla wszystkich kobiet w ciąży.

- To nie powinno być rozwiązanie dla wszystkich. Byłbym bardzo przeciwny temu, by była to bardzo luksusowa sal porodowa czy oddział położniczy ogólnodostępny. Oddziałów położniczych mamy w Warszawie dużo. Założeniem umieszczenia oddziału położniczego w szpitalu pediatrycznym było to, by mogły się tam rodzić dzieci wymagające dalszej opieki po porodzie, leczenia chirurgicznego czy leczenia wielospecjalistycznego. Bardzo by mi zależało na tym, by taki charakter tego miejsca był utrzymany - powiedział prof. Mirosław Wielgoś.

Jednocześnie prof. Wielgoś tłumaczy, że władze uczelni były w stałym kontakcie z mazowieckim oddziałem NFZ. - Tam od początku była przychylność mimo pewnych ograniczeń formalnych, nie mówiąc o finansowych - powiedział Wielgoś.

Samodzielny Publiczny Dziecięcy Szpital Kliniczny przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek dla dzieci w Polsce, ale przez wiele miesięcy część oddziałów stała pusta.

PDF

Zobacz także