Jest nowy projekt ustawy o modernizacji szpitalnictwa. Kierunek bez zmian...

Medexpress

Opublikowano 11 maja 2022, 08:12

Medexpress

Opublikowano 11 maja 2022, 08:12

Nowy projekt oraz obszerny raport z konsultacji publicznych (tylko zestawienie zgłoszonych uwag zajmuje 649 strony) opublikowano w poniedziałek na stronach RCL. Lektura dokumentów pozwala stwierdzić, że choć resort uwzględnił blisko jedną trzecią ze zgłoszonych ponad 1,7 tysiąca uwag (taka liczba pojawia się w zestawieniu, wcześniej informowano o 2,6 tysiącach uwag), dotyczą one co prawda kwestii ważnych, ale jednak z punktu widzenia projektowanej reformy drugorzędnych. Bez zmian pozostaje kierunek, czyli znacząco większa centralizacja zarządzania sektorem szpitalnym i wzmocnienie kontroli ministra zdrowia – przez wyspecjalizowaną instytucję – nad wszystkimi szpitalami w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia uwzględniło m.in. zastrzeżenia zgłaszane przez organizacje pracodawców, wskazujących, że nowe przepisy będą pozwalać sprawować nadzór nad dyrektorami szpitali przez osoby ze znacząco niższymi kwalifikacjami. W nowym projekcie zostało to poprawione. Resort wprowadził też możliwość odwołania się do sądu od decyzji o zwolnieniu kierownika podmiotu leczniczego (wcześniej takiej możliwości projekt nie przewidywał). Z kolei związek zawodowy pielęgniarek wywalczył zasadę, zgodnie z którą konieczne będzie konsultowanie ze związkami zawodowymi decyzji o zwolnieniach personelu (restrukturyzacji zatrudnienia), jeśli będą one częścią planu naprawczego restrukturyzowanych podmiotów leczniczych.

Z raportu wynika również, że resort zdrowia wycofał się z planów wyłączenia nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej z podstawowego zabezpieczenia szpitalnego, czyli sieci szpitali.

Nowy projekt będzie poddany „drugiej rundzie konsultacji” – minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał w piątek, że potrwa ona przez cały maj i będzie się odbywać w drodze spotkań i rozmów z przedstawicielami zainteresowanych organizacji, m.in. samorządów terytorialnych, pracodawców i dyrektorów szpitali oraz związków zawodowych.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

modernizacja szpitali / reforma szpitali / Agencja Restrukturyzacji Szpitali
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31