Jest pierwszy prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutycznej

Alicja Dusza

Opublikowano 29 grudnia 2016, 09:20

Alicja Dusza

Opublikowano 29 grudnia 2016, 09:20

Pierwszym prezesem Krajowej Izby Fizjoterapeutycznej został prof. Maciej Krawczyk. W Warszawie odbywa się I Krajowy Zjazd Fizjoterapeutów.

Maciej Krawczyk pracuje w II Klinice Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Od lat walczy o wprowadzenie samorządu zawodowego i ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Dlatego cieszy się dużym poparciem w środowisku:

"To on był naszym głosem na wszystkich naszych manifestacjach. Był zawsze i wszędzie tam, gdzie ważyły się losy naszego zawodu. (...) Dla nas najlepszym kandydatem na prezesa KIF jest Maciej Krawczyk. Każdego, kto miał przyjemność zetknąć się osobiście z profesorem, ujmuje jego niezwykła skromność, empatia i wielkie serce dla wszystkich spotkanych ludzi. Uwielbiany przez swoich uczniów i kursantów; kochany przez swoich pacjentów" - pisała fizjopedia.pl.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty weszła w życie w połowie roku po bardzo długiej batalii. Ustawa reguluje m.in. kwestie wykonywania zawodu, kształcenia i działania samorządu zawodowego. Nowe przepisy nadają fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji w leczeniu pacjentów do zabiegów fizjoterapii i ich stosowania.

Przypomnijmy długą drogę legislacyjną ustawy:

26 października 2015 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Przeciwko ustawie byli lekarze zarówno z NIL jak i z OZZL. Lekarze nie chcieli, żeby o sposobie rehabilitacji decydował fizjoterapeuta. Tym samym lekarz byłby pominięty w procesie rehabilitacji. Przyjęty przez Sejm i Senat poselski projekt ustawy jest prawie całkowicie zbieżny merytorycznie z projektem obywatelskim, przyjętym przez wszystkie kluby parlamentarne w dniu 10 września br. w trakcie pierwszego czytania w Sejmie, z czego cieszy się stowarzyszenie Fizjoterapia Polska.

„Mamy obecnie jedną, wspólnie długo oczekiwaną ustawę, popieraną zarówno przez całe środowisko fizjoterapeutów jak i Parlament oraz stronę rządową reprezentowaną przez Ministerstwo Zdrowia. Najważniejsze jednak, że ustawa wychodzi naprzeciw oczekiwaniom milionów pacjentów. Mimo że proces procedowania jest jeszcze zakończony, chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do osiągnięcia obecnego etapu. Momentem przełomowym dla naszej sprawy, było na pewno złożenie projektu obywatelskiego, co spowodowało większą mobilizację parlamentarzystów oraz MZ i przyspieszenie prac nad projektem poselskim. Dlatego też jesteśmy świadomi, że to Wam wszystkim, którzy byliście zaangażowani w zbieranie podpisów pod projektem obywatelskim zawdzięczamy obecny sukces. Bardzo dziękujemy!” – napisali fizjoterapeuci.

Projekt ustawy:

- zapewnia bezpieczeństwo obywateli korzystających z usług fizjoterapii

- zwiększa dostęp do naszych usług

- definiuje nas jako medyczny zawód zaufania publicznego

- reguluje prace samorządu zawodowego

- reguluje prawa wykonywania zawodu

- reguluje zasady kształcenia przed- i podyplomowego w tym specjalizacyjnego

- definiuje szereg innych istotnych regulacji zapewniających rozwój nowoczesnej fizjoterapii.

Ustawa wprowadza jednostopniowe studia magisterskie, po których każdy absolwent będzie zdawał egzamin państwowy, aby uzyskać prawo wykonywania zawodu (dotyczy to TYLKO osób, które rozpoczną studia w 2017 roku co oznacza, że pierwszy egzamin odbędzie się najwcześniej w roku 2022).

9 lutego do Sejmu wpłynął projekt ustawy zakładający przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty o trzy miesiące od dnia jej ogłoszenia. Posłowie PiS chcieli jeszcze przed wejście w życie ustawy, jej nowelizacji. Później przed Sejmem odbyły się jeszcze dwie manifestacje fizjoterapeutów.

Ostatecznie 19 maja marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że Konwent Seniorów zadecydował, iż na odbywającym się wówczas posiedzeniu Sejm nie zajmie się projektem nowelizacji. Ostatecznie weszła ona w życie 31 maja.

Źródło: Fizjoterapia Polska/Fizjopedia.pl

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Maciej Krawczyk / fizjoterapeuci
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31