Józefa Szczurek-Żelazko: Mamy informację, że szefowie placówek medycznych przyznali diagnostom podwyżki

Medexpress

Opublikowano 07 pazdziernika 2019, 08:51

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 07 pazdziernika 2019, 08:51

  • W konferencji wzięło udział ok. stu diagnostów laboratoryjnych z woj. małopolskiego oraz sekretarz stanu MZ Józefa Szczurek-Żelazko.
  • Wiceminister zdrowia mówiła m.in. o jakości świadczeń zdrowotnych, ustawie, a także o wynagrodzeniach dla diagnostów laboratoryjnych.

– Oczekiwania środowiska są takie, żeby przekazywać środki dedykowane, tak jak to było w przypadku pielęgniarek. Obecnie minister zdrowia zdecydował, że nie ma takiej możliwości, ale systematycznie zwiększane są kontrakty dla szpitali. Chcemy, żeby dyrektorzy mieli większe możliwości decydowania na co przekazywać środki z kontraktu. Mamy informację, że szefowie placówek medycznych przyznali diagnostom podwyżki. W tej chwili analizujemy sytuację w jakiej wysokości. Minister zdrowia wystąpił do oddziałów NFZ o taką informację – mówiła Józefa Szczurek-Żelazko.

Wiceminister odniosła się także do ustawy o medycynie laboratoryjnej. – W tej chwili projekt ustawy jest na etapie konsultacji wewnętrznych. Stoimy na stanowisku, że ta dziedzina medycyny wymaga uporządkowania. Bo bez sprawnie działającej diagnostyki laboratoryjnej, nie można mówić o dobrze działającym systemie. Chcielibyśmy, żeby ta ustawa była „szyta na miarę” – była dobra zarówno dla systemu ochrony zdrowia, pacjentów, ale i dla środowiska diagnostów – powiedziała Szczurek-Żelazko. Dodała, że ustawa ma uporządkować miejsce diagnostów w systemie ochrony zdrowia, kształcenie przed- i podyplomowe. – Chcemy, żeby został określony jednolity system kształcenia diagnostów laboratoryjnych, tak, żeby ten zawód posiadał określone kwalifikacje, wiedzę i kompetencje. Diagnosta laboratoryjny to osoba, która powinna współpracować z zespołem lekarskim, a także pacjentami. Mamy kryzys kadr, dlatego nie możemy marnować potencjału wiedzy diagnostów laboratoryjnych – tłumaczyła Szczurek-Żelazko.

W konferencji uczestniczyli również: dyrektor małopolskiego oddziału NFZ Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, prezes KRDL Alina Niewiadomska, wiceprezes Justyna Marynowska, przedstawiciele KRDL w woj. małopolskim: Karolina Biernot-Pamuła i Arkadiusz Wnuk.

Konferencja ta ma na celu połączenie dwóch zakresów merytorycznych: organizacji systemu ochrony zdrowia oraz naukowych wykładów z zakresu medycyny laboratoryjnej. Rola Medycznego Laboratorium Diagnostycznego odgrywa bardzo ważne miejsce w kreowaniu polityki zarządzania podmiotami leczniczymi w oparciu o zasady Value Based Health Care. Kolejna konferencja „Medycyna laboratoryjna – interdyscyplinarna rola MLD w systemie ochrony zdrowia” odbędzie się w Bydgoszczy – 10 października.

Patronat honorowy nad cyklem konferencji objęło Ministerstwo Zdrowia.

Medexpress jest patronem medialnym konferencji.

Źródło: KIDL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

diagności laboratoryjni / kidl
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31