Józefa Szczurek-Żelazko o szczegółach ustawy o medycynie laboratoryjnej

Medexpress

Opublikowano 05 grudnia 2019, 16:06

Fot. MedExpress TV
Medexpress

Opublikowano 05 grudnia 2019, 16:06

  • W ustawie o medycynie laboratoryjnej znajdzie się zapis o kształceniu przed i podyplomowym oraz płatnym urlopie szkoleniowym.
  • Zawód diagnosty będą mogli wykonywać tylko absolwenci analityki medycznej/diagnostyki laboratoryjnej.
  • Doprecyzowany zostanie nadzór na laboratoriami.
  • Prace nad ustawą trwają, ale jest szansa na szybką ścieżkę legislacyjną.


Wiceminister zapewniła, że prace nad ustawą o medycynie laboratoryjnej trwają. Ma się tam znaleźć zapis o kształceniu przed i podyplomowym oraz płatnym urlopie szkoleniowym.

Prezes Alina Niewiadomska pytała o kształcenie specjalizacyjne, za które w tej chwili diagności płacą z własnej kieszeni. – Są to kwestie do doregulowania – powiedziała J.Szczurek-Żelazko i zapewniła, że w ustawie znajdzie się zapis dotyczący uznawania dorobku naukowego.
Zawód diagnosty będą mogli wykonywać tylko absolwenci analityki medycznej/diagnostyki laboratoryjnej. Wiceminister zapewniła, że ustawa może liczyć na szybką ścieżkę legislacyjną. - Chcemy, żeby ta ustawa była realna do wdrożenia, dlatego trzeba uwzględnić wszystkie ograniczenia, w tym kadrowe - powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.
Doprecyzowany będzie nadzór na laboratoriami, a także zasady wizytacji prowadzonych przez Zespół Wizytatorów KRDL. Wiceminister podziękowała również za organizację posiedzeń-naukowych, podczas których diagności mogą uzyskiwać punkty edukacyjne.

Źródło: KIDL

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

diagności laboratoryjni / kidl / Józefa Szczurek-Żelazko / Alina Niewiadomska
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28