Już 27 maja odbędzie się II aukcja charytatywna „Bioniczna rewolucja”

Medexpress 2021-05-13 14:49

W dniach 1 - 31 maja w Muzeum Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich odbędzie się wystawa obrazów „Bioniczna rewolucja”. Z kolei już 27 maja o godz. 19.30 na platformie aukcyjnej onebid.pl. odbędzie się II aukcja charytatywna pod tym samym tytułem.

Przypomnijmy, że 14 marca 2019 roku zespół naukowców z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki pod kierunkiem dr. hab. med. Michała Wszoły wydrukował pierwszy na świecie prototyp 3D bionicznej trzustki. Było to wydarzenie o przełomowym znaczeniu. Przy zastosowaniu nowatorskich technologii biodruku 3D, z żywych komórek stworzono w pełni funkcjonalny organ. Jego powstanie budzi nadzieję na sukces w walce z cukrzycą typu I.

W trakcie prac w laboratorium fundacji wykonano kilkadziesiąt niezwykłych, artystycznych zdjęć mikroskopowych. Uchwycone na nich elementy ludzkiego organizmu zachwycają bogactwem form, struktur i kolorów. Kompozycja fotografii nadaje im formę obrazów i przywołuje skojarzenia z szeroką gamą stylów malarskich i artystycznych. Przychodzą na myśl dzieła dadaistów, symbolistów, surrealistów, ekspresjonistów, twórców tej miary co Jackson Pollock, Vincent van Gogh czy Edvard Munch. Fotografie spod mikroskopu pokazane w galerii plenerowej to ilustracja fascynującej opowieści o powstawaniu bionicznej trzustki. Wybór miejsca ich prezentacji nie był przypadkowy, bowiem Łazienki Królewskie to harmonijne połączenie natury, sztuki i wiedzy inżynieryjnej.

Prezentowane na wystawie obrazy będą przedmiotem II aukcji charytatywnej, z której dochód zostanie przeznaczony na budowę Europejskiego Centrum Biotechnologii Medycznej. Multidyscyplinarne Centrum umożliwi nie tylko kontynuację badań nad bioniczną trzustką, ale również opracowanie innych pionierskich terapii medycznych.

Wstęp na wystawę jest wolny.

Źródło: Informacja prasowa

PDF

Zobacz także