WAŻNE

Już jest wrześniowa lista leków refundowanych

Medexpress

Opublikowano 30 sierpnia 2019, 16:00

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 30 sierpnia 2019, 16:00

Co znalazło się na wrześniowej liście refundacyjnej?

Przede wszystkim wprowadzono zmiany w programach lekowych dotyczących zaawansowanego raka piersi, raka prostaty oraz RZS.

Na liście znalazł się lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi, mianowicie Kisqali (rybocyklib), który jest stosowany z inhibitorami aromatazy. Co więcej, na liście pojawił się również ogłoszony na konferencji 27 sierpnia br. w Ministerstwie Zdrowia długo wyczekiwany lek w leczeniu zaawansowanej postaci raka piersi - Ibrance (palbociclib), w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz z fulwestrantem.

Znalazły się również leki Perjeta (pertuzumab) oraz Herceptin (trastuzumab), które stosowane są jednocześnie w terapii przedoperacyjnego leczenia raka piersi.

Dla pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów pojawią się dwa nowe leki - tofacytynib (Xeljanz) i baricytynib (Olumiant). Można je stosować w monoterapii bez metotreksatu. Wielce oczekiwane przez pacjentów oraz reumatologów, gdyż będą one dopełnieniem aktualnego Pr. Lek. RZS - poinformował na Twitterze wiceminister Maciej Miłkowski.
To leki, które posiadają nowy mechanizm działania (inhibitory kinaz janusowych) w doustnej formie. Blokują działanie procesu zapalnego indukowanego wieloma cytokinami.
- Enzalutamid (Xtandi) w ramach programu lekowego dla pacjentów chorujących na opornego na kastrację raka gruczołu krokowego niestosujących dotychczas chemioterapii. Jest do dopełnienie opcji terapeutycznych występujących obecnie w tym programie. A do tego jednoczesna zmiana programu lekowego dotycząca zniesienia ograniczenia jakim jest skala Gleasona w kwalifikacji pacjentów do tego programu - dodał wiceminister zdrowia.

Wraz z listą refundacyjną ukazał się także wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dla których ustalono urzędową cenę zbytu.

Wykaz: TU

Cała lista refundacyjna: TU

Źródło: Dz.U., Twitter

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Ministerstwo Zdrowia / wrześnowa lista refundacyjna / lista refundacyjna / lista leków refundowanych / refundacja
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30