Kaczyński i Szydło podsumowują 2-lata rządu PiS: Polakom żyje się lepiej

Fot . Slawomir Kaminski / Agencja Gazeta

- Polakom żyje się lepiej - powiedział Jarosław Kaczyński na początku konferencji podsumowującej 2 lata rządu PiS. Prezes podkreślił, że zmiany wymagają więcej niż jednej kadencji i dlatego polityka PiS nastawiona jest na to, by "władza trwała dłużej, by Polskę można było do końca zmienić".

- Dokładnie dwa lata temu rozpoczął pracę rząd PiS. To jest dobry moment, żeby powiedzieć, co już zostało zrealizowane - powiedziała Beata Szydło. Premier podkreśliła, że trzy głównej filary programu PiS to rodzina, rozwój i bezpieczeństwo. Dodała, że projekty prorodzinne to nie tylko 500+ i przypomniała m.in. o lekach dla seniorów 75 plus. Odnosząc się do ochrony zdrowia tłumaczyła, że PIS rozpoczął proces reform: została wprowadzona ustawa o sieci szpitali, gabinety medyczne, stomatologiczne wracają do placówek oświatowych. Premier wspomniała o "przełomowej decyzji polskiego rządu, że do 6 proc. PKB będzie przeznaczane na zdrowie", która ma poprawiać sytuację w tej dziedzinie.

Przypomnijmy co o ochronie zdrowia w expose mówiła premier Beata Szydło

Premier zaznaczyła, że dla rządu RP rzeczą nadrzędną jest bezpieczeństwo Polaków. - Polska polityka musi być inna: pokora, praca, umiar, roztropność w działaniu i odpowiedzialność, a przede wszystkim słuchanie obywateli. Koniec z arogancją i pychą - przekonywała Szydło.

- Program naszego rządu mogę streścić jednym zdaniem: po pierwsze rozwój, po drugie rozwój, po trzecie rozwój - podkreśliła premier.

Czym zajmie się rząd przez pierwsze 100 dni?

- 500 zł na dziecko, wiekiem emerytalnym, podwyższeniem kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, wprowadzeniem bezpłatnych leków dla osób powyżej 75 roku życia - wyliczała premier.

- Szczególną opieką trzeba objąć matkę i dziecko, a także osoby, które najczęściej korzystają z opieki zdrowotnej - powiedziała Beata Szydło.

Premier zapowiedziała konieczność przebudowy służby zdrowia. - Dotychczasowy model nie sprawdził się - podkreśliła premier. - Służba zdrowia nie może być nastawiona na zysk. Nie ma innego sposobu niż powrót do finansowania z budżetu. Musmy odejść od ekonomizacji służby zdrowia, czyli powrócić do programu prof. Religi.

Szydło mówiła też o zarobkach w ochronie zdrowia - Doceniam role lekarzy, muszą oni być wysoko nagradzani. Doceniam pracę pielęgniarek, ratowników i innych pracowników, których dochody są za niskie.

- Nie jesteśmy przeciwni powstawaniu prywatnych ośrodków zdrowia. Tę sferę trzeba wyraźnie oddzielić od publicznej służby zdrowia.
Każdy polski obywatel ma czuć się bezpiecznie wtedy, kiedy potrzebuje pomocy medycznej. Ma prawo wiedzieć, że będzie to pomoc szybka i bezpłatna. Częściowa prywatyzacja ratownictwa medycznego nie przyniosła rezultatów. Potrzeba jest państwowa służba ratownictwa medycznego. Jak wielokrotnie zapowiadaliśmy będziemy realizować program gabinetów stomatologicznych i lekarskich w szkołach - powiedziała premier.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pis / ochrona zdrowia / Jarosław Kaczyński / Beata Szydło
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31