wystawa "Kore" Danki Jarzyńskiej

Wydarzeniewystawa "Kore" Danki Jarzyńskiej
Data rozpoczęcia2020-07-17
Data zakończenia2020-07-21
Godzina rozpoczęcia17:00
Miejsce wydarzenia (nazwa obiektu)Bydgoskie Centrum Sztuki
MiastoBydgoszcz
UlicaJagiellońska 47
OrganizatorBydgoskie Centrum Sztuki
Kontak do organizatorabcs@horno.pl
Link do strony z wydarzeniemhttps://www.facebook.com/events/261353071869648/
Szczegóły

Kore | Danka Jarzyńska
wystawa rzeźb

kuratorka wystawy: dr hab. Adriana Majdzińska

17.07-5.09.2020


Kore to po grecku dziewczyna. A także źrenica. Starożytni Grecy wierzyli, że duszę w postaci maleńkiej dziewczynki można zobaczyć przez źrenicę oka. „Skąd mogli wiedzieć, że źrenica to jedyne okienko z widokiem na mózg, na jego nerwy wzrokowe? A gdzie dziś podziała się dusza?” pytał Andrzej Szczeklik w książce wydanej pod tym tytułem (Kraków 2007).Ta niezwykła książka była dla mnie drogowskazem w trudnym okresie życia i stała się inspiracją dla twórczości.

Nie można zajrzeć do wnętrza kamienia, ale rzeźbienie pozwala czasem rozpoznać w nim zarysy jakiegoś "okienka". Patrząc w nie, być może dowiadujemy się czegoś o własnej duszy, a na pewno o świecie, o strukturze materii i o samym patrzeniu. Niektóre z kamieni, w których pracuję, kryją wzory przypominające sieci neuronalne. Staram się od nich czegoś nauczyć, patrząc uważnie i tworząc formy sprzyjające koncentracji. Z czasem przekonałam się, dlaczego mózg posługuje się dwiema źrenicami: dopiero zbalansowanie sygnałów przesyłanych z obu stron pozwala uzyskać sensowny obraz. Na wystawie zaprezentuję prace, które na różne sposoby rozgrywają tę podwójność.


//

Danka Jarzyńska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (2001), członkini Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje głównie w klasycznych materiałach rzeźbiarskich. Laureatką Międzynarodowego Konkursu NanoArt109 im. profesora Tadeusza Malińskiego, Galerie Roi Doré w Paryżu (2017). Inicjatorka cyklu Plenerów Rzeźby w Granicie Gdańsk – Wyspa Sobieszewska i kuratorka jego I edycji pod hasłem „Wyspa w Granicie” (2017).
Więcej: www.dankajarzynska.pl

Patronat medialny: Artinfo.pl, Polskie Radio PiK