II Interdyscyplinarne Forum Edukacyjne Choroby zakaźne, reumatologia i hematologia

WydarzenieII Interdyscyplinarne Forum Edukacyjne Choroby zakaźne, reumatologia i hematologia
Data rozpoczęcia2020-10-23
Data zakończenia2020-10-24
Godzina rozpoczęcia
Miejsce wydarzenia (nazwa obiektu)
Miasto
Ulica
OrganizatorWydawnictwo Czelej Sp. z o.o.
Kontak do organizatoraŁukasz Nowak e-mail: lukasz.nowak@czelej.com.pl +48 664 424 105
Link do strony z wydarzeniemhttps://zakazneireumatologia.pl/
Szczegóły

Szanowni Państwo,

wiele chorób infekcyjnych nadal stanowi duże wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne, czego dowodem jest obecna pandemia COVID-19. Zakażenie to jest wyzwaniem nie tylko dla infekcjologów, ale także dla lekarzy innych specjalności, którzy leczą i otaczają opieką chorych na choroby przewlekłe.


Nadal jednak musimy liczyć się również z występowaniem znanych już zakażeń, które stanowią problem w diagnostyce i leczeniu wielu chorób, często też wikłając lub zmieniając przebieg schorzeń współistniejących, w tym zapalnych chorób reumatycznych i chorób układu krwiotwórczego. W świetle dostępnych terapii w tych dziedzinach medycyny, które ingerują w układ immunologiczny, ryzyko reaktywacji lub nowych zakażeń jest istotne dla stanu zdrowia pacjenta.


Pierwsze Interdyscyplinarne Forum Edukacyjne „Choroby zakaźne i reumatologia”, zorganizowane w listopadzie ubiegłego roku, spotkało się z dużym zainteresowaniem, co potwierdza potrzebę kontynuowania tego typu spotkań.


W patogenezie wielu chorób reumatycznych biorą udział czynniki infekcyjne, a leczenie chorych ze współistniejącymi zakażeniami jest często ograniczone. Coraz większa jest także wiedza na temat znaczenia drobnoustrojów w rozwoju chorób hematologicznych, czego najlepszym dowodem jest związek pomiędzy HCV i niektórymi chłoniakami. Jednocześnie stosowane obecnie leki dedykowane chorym o najcięższym przebiegu choroby zwiększają ryzyko powikłań infekcyjnych. Często też początkowe objawy infekcji mogą być bardzo podobne do pierwszych objawów zapalnych chorób reumatycznych, co wymaga dużej wiedzy zarówno ze strony reumatologów, jak i specjalistów chorób zakaźnych. W przypadku zaburzeń układu krwiotwórczego wyzwaniem jest natomiast różnicowanie pomiędzy przyczyną i skutkiem – czy infekcja nakłada się na chorobę stricte hematologiczną, czy też nieprawidłowości w obrazie krwi są tylko następstwem zakażenia. Chcielibyśmy, aby cykliczne spotkania w ramach Interdyscyplinarnego Forum Edukacyjnego „Choroby zakaźne i reumatologia” pozwoliły na wymianę doświadczeń i najnowszej wiedzy w tym zakresie.


W tym roku, dzięki uprzejmości kolegów hematologów, proponujemy Państwu spotkanie trzech środowisk, a nasza Konferencja przyjmuje nazwę Interdyscyplinarne Forum Edukacyjne „Choroby zakaźne, reumatologia i hematologia”. Korzyści płynące z poszerzenia tematyki są nie do przecenienia, a udział znakomitych specjalistów lekarzy i naukowców gwarantuje wysoki poziom merytoryczny wykładów i dyskusji.

Serdecznie zapraszamy lekarzy wszystkich specjalności do udziału w Interdyscyplinarnym Forum Edukacyjnym „Choroby zakaźne, reumatologia i hematologia”. Jesteśmy przekonani, że prezentowana tematyka będzie niezwykle przydatna w Państwa codziennej praktyce.

Patronat naukowy:

prof. dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska
Kierownik Kliniki Wczesnego Zapalenia Stawów w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie

prof. dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz
Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie

prof. dr hab. n. med. Iwona Hus
Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie