Kampania społeczna „Seniorze – spotkajmy się w sieci”

Fot. MedExpress TV
Medexpress 2020-11-06 08:35

Rzecznik Praw Pacjenta popiera wszelkie działania edukacyjne skierowane do seniorów tym bardziej, że rok 2020 ogłosił Rokiem Seniora, w którym informuje o prawach pacjenta jakie im przysługują.

Kampania „Seniorze – spotkajmy się w sieci” to projekt realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, Państwowy Instytut Badawczy NASK oraz Warszawski Instytut Bankowości. Ma ona na celu zachęcenie seniorów do korzystania z internetu.

„To bardzo ważne, aby osoby starsze wiedziały w jaki sposób posługiwać się komputerem, tabletem czy nawet telefonem. Szczególnie teraz w dobie epidemii koronawirusa, gdzie musimy pozostać w domach, jest to niezmiernie ważne, aby nie ulec wykluczeniu społecznemu. Dzięki kampanii takiej jak tak ta, osoby w starszym wieku będą mogły w swobodny i bezpieczny sposób wyszukiwać różnego rodzaju informacje, które ich interesują.” – mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.

W ramach projektu powstały broszury informacyjne napisane prostym językiem oraz krótkie filmy instruktażowe z ambasadorką kampanii aktorką Barbarą Burszytnowicz.

Pierwsze trzy tematy to: bezpieczne korzystanie w sieci z rozrywki i komunikacji oraz bezpieczne załatwianie online różnych spraw, w tym urzędowych. Kolejne dwa tematy dotyczą sposobów na zabezpieczenie swoich danych w sieci, a także unikania konkretnych metod oszustów w internecie.

Filmy wprowadzają do tematyki każdego z poszczególnych zagadnień, a broszury rozwijają i uzupełniają każdy z nich. Dzięki takiemu ujęciu, senior będzie mógł rozpoznać zagrożenie, ale też dowie się, jak sobie z nim poradzić – sam lub przy wsparciu bliskich - dzieci czy wnuków.

Źródło: RPP

PDF

Zobacz także